definicji budownictwa

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu definicji budownictwa. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące definicji budownictwa.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ustawa inwestycyjna: Zmiany w prawie budowlanym i przepisach planistycznych

  Ustawa inwestycyjna: Zmiany w prawie budowlanym i przepisach planistycznych

  Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem przepisu inwestycyjno-budowlanego („Ustawa inwestycyjna”). Projekt został opublikowany w dniu 20 września 2017 roku. W toku konsultacji międzyresortowych oraz społecznych zgłoszone zostały do niego liczne uwagi, w skutek czego 14 listopada 2017 roku opublikowana została zmieniona wersja projektu, na której oparte zostało poniższe opracowanie.

  czytaj więcej

 • Prawo zmieniono, a toalety nadal nie dla konsumentów

  Prawo zmieniono, a toalety nadal nie dla konsumentów

  Resort infrastruktury, nowelizując w styczniu przepisy, miał rozwiązać problem braku ustępów ogólnodostępnych. Zdaniem ekspertów regulacje są jednak niewystarczające i wciąż niejasne. A zmiany wręcz pogarszają sytuację klientów.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

  Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

  ● Co powinien zrobić nabywca po otrzymaniu pomyłkowo wystawionej faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie”● Pod jakimi warunkami można odliczyć VAT z faktury za opłatę stosunkową● Jak należy opodatkować usługi kontroli przewodów kominowych● Czy stawkę 0 proc. stosuje się do dostawy wyrobów tekstylnych na potrzeby wyposażenia samolotów pasażerskich

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Spółka Polskie Domy Drewniane będzie takim swoistym "deweloperem"

  Kowalczyk: Spółka Polskie Domy Drewniane będzie takim swoistym "deweloperem"

  W ramach budowy drewnianych domów, która będzie elementem programu Mieszkanie plus, nie będziemy stawiać leśniczówek. Będą to normalne domy jedno- i wielorodzinne w miastach i wsiach - mówi w wywiadzie dla PAP minister środowiska Henryk Kowalczyk.

  czytaj więcej

 • Nadjeżdża rewolucja w transporcie

  Nadjeżdża rewolucja w transporcie

  Rząd ma nowy pomysł na to, jak przywrócić do życia upadające połączenia autobusowe. Uzdrowić rynek ma m.in. nowa definicja komunikacji miejskiej. Eksperci są jednak sceptyczni i przekonują, że może nas ona drogo kosztować, a powrót do zdrowia jest niepewny.

  czytaj więcej

 • Co dalej z kodeksem urbanistyczno-budowlanym?

  Co dalej z kodeksem urbanistyczno-budowlanym?

  Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego nie trafi już do Sejmu w 2018 r. Po wielu latach prac, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju porzuciło skomplikowany projekt, na rzecz innych rozwiązań. Priorytetem okazała się specustawa mieszkaniowa, którą niedawno uchwalił sejm i którą z radością przyjęli deweloperzy, choć nie tak entuzjastycznie jak samorządowcy. Są jednak inne założenia; to nie koniec zmian. Warto jednak przypomnieć z jakich rozwiązań zrezygnowano.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Domy drewniane nie będą droższe od murowanych

  Kowalczyk: Domy drewniane nie będą droższe od murowanych

  Domy drewniane będą budowane na dużą skalę. Oznacza to, że koszt ich budowy będzie taki sam lub nawet niższy niż w przypadku domów murowanych - mówi w wywiadzie dla PAP minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zaznaczył, że tańsza będzie także eksploatacja tych inwestycji.

  czytaj więcej

 • Anatomia rozbioru samorządu: Mają coraz więcej zadań, ale nie mogą liczyć na stabilną politykę tworzoną przez centrum

  Anatomia rozbioru samorządu: Mają coraz więcej zadań, ale nie mogą liczyć na stabilną politykę tworzoną przez centrum

  Choć do wyborów usłyszymy jeszcze wiele deklaracji o planowanym rządowym wsparciu dla gmin, tak naprawdę tylko zaostrza się apetyt centrali na ich pieniądze. Polska lokalna choruje z braku funduszy.

  czytaj więcej

 • Jak dochodzić roszczeń od spółki bez zarządu

  Jak dochodzić roszczeń od spółki bez zarządu

  ABC spółka z o.o., która specjalizuje się we wprowadzaniu i wdrażaniu nowatorskich rozwiązań w zakresie linii produkcyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw, ma problem z odzyskaniem należności od jednego z kontrahentów. Jej klient – B. spółka z o.o. – zamówiła kompletny projekt linii produkcyjnej wraz z wykonaniem. Przez dłuższy czas współpraca układała się dobrze, ale ostatecznie kontrahent nie zapłacił za fakturę końcową.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.; dalej: u.p.o.l.), inaczej niż inne polskie ustawy podatkowe normuje w swojej treści kilka danin. Wspólnym mianownikiem podatków i opłat, których dotyczą przepisy tej ustawy jest to, że stanowią one dochód jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie, organami są podmioty kierujące gminami. I w zasadzie w tym miejscu kończą się ogólne podobieństwa.

  czytaj więcej

 • Śmieci w inteligentnym mieście

  Śmieci w inteligentnym mieście

  Czujniki w pojemnikach na odpady, monitoring magazynów, komunikujące się ze sobą śmieciarki. Brzmi jak science fiction, choć niewykluczone, że już w nieodległej przyszłości będą to stałe elementy naszej codzienności. Owe technologiczne usprawnienia to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest smart city. O tym, jak znaleźć balans między ambitnymi celami i futurystycznymi wizjami a obecnymi możliwościami prawnymi i finansowymi rozmawiali uczestnicy debaty „Miasto-idea” organizowanej przez DGP

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT. Już od 1 stycznia 2019 r. podatników czekają pierwsze zmiany. A w trakcie roku będzie ich jeszcze więcej i będą miały dużo większe znaczenie. Kluczowe będą te dotyczące kas online oraz duży pakiet uszczelniający i porządkujący VAT. Projekty te początkowo też miały zacząć obowiązywać od przyszłego roku, jednak prace nad nimi się opóźniają.

  czytaj więcej

 • Podatnik musi jeździć do stacji diagnostycznej dwa razy

  Podatnik musi jeździć do stacji diagnostycznej dwa razy

  Dwukrotne wykonywanie tego samego badania w odniesieniu do tego samego pojazdu wydaje się sprzeczne z logiką i zdrowym rozsądkiem.

  czytaj więcej

 • Brak kapitału hamuje rozwój

  Brak kapitału hamuje rozwój

  Renata Deptała: Chcemy odgrywać rolę regionalnego centrum kompetencji dla biznesu, służącego doradztwem sektorowym oraz pomocą w doborze najefektywniejszych instrumentów wsparcia

  czytaj więcej

 • Pomorze otwarte na biznes

  Pomorze otwarte na biznes

  Iwona Kasperowicz: Chcemy tworzyć regionalne centrum kompetencji dla biznesu – przedsiębiorcy mogą do nas przyjść i uzyskają u nas kompleksową informację, na jakie wsparcie państwowych instytucji rozwoju mogą liczyć. Naszą ambicją jest też zbudowanie na Pomorzu transportowo-logistycznego hubu

  czytaj więcej

 • Nie boimy się innowacji

  Nie boimy się innowacji

  Piotr Waluszewski: Brak kapitału to jeden z najczęściej wskazywanych przez przedsiębiorców powodów wstrzymywania się z niezbędnymi inwestycjami w rozwój firmy

  czytaj więcej

 • Tworzymy ekosystem wsparcia rozwoju

  Tworzymy ekosystem wsparcia rozwoju

  Ewa Nowak-Iskra: Możemy pochwalić się bardzo dużym udziałem naszego banku w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego

  czytaj więcej

 • Wspieramy ekspansję na cały świat

  Wspieramy ekspansję na cały świat

  Henryk Griner: Nie boimy się transakcji na rynkach o podwyższonym ryzyku i skomplikowanych

  czytaj więcej

 • Alfabet 15-lecia. Terminy, które zdefiniowały nasze członkostwo w UE

  Alfabet 15-lecia. Terminy, które zdefiniowały nasze członkostwo w UE

  Od kostki Bauma do seksualnej rewolucji, po której urodziło się nawet milion dzieci. Terminy, które zdefiniowały nasze członkostwo w UE.

  czytaj więcej

 • Budownictwo komunalne otrzyma duży zastrzyk gotówki

  Budownictwo komunalne otrzyma duży zastrzyk gotówki

  Rząd chce, by termomodernizacja bloków ruszyła pełną parą, a gminy nie zasłaniały się nieżyciowymi przepisami.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników