Dawca krwi

Dawca krwi – osoba, od której pobiera się krew dla celów leczniczych.


 • Dawcą krwi może być także pies i kot

  Dawcą krwi może być także pies i kot

  Pies czy kot - jeśli jest zdrowy, ma odpowiedni wzrost, wiek i wagę może zostać dawcą krwi i ratować życie innym zwierzętom. W sobotę w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się Wielki Piknik Krwiodawstwa, podczas którego także zwierzaki będą oddawać krew.

  czytaj więcej

 • MZ: Po powrocie z krajów występowania Zika przez 28 dni nie można oddawać krwi

  MZ: Po powrocie z krajów występowania Zika przez 28 dni nie można oddawać krwi

  Ze względów bezpieczeństwa osoby powracające z regionów, w których występuje wirus Zika, nie mogą oddawać krwi i jej składników w okresie 28 dni od powrotu do Polski - informuje ministerstwo zdrowia. W Polsce dotychczas obecność wirusa Zika potwierdzono u dwóch osób.

  czytaj więcej

 • Czy farmaceuta może poprawiać braki na recepcie?

  Czy farmaceuta może poprawiać braki na recepcie?

  Zdarza się, że na wystawionej przez lekarza recepcie brakuje podstawowych danych: nie ma np. sposobu dawkowania albo lekarz nie wpisał precyzyjnej nazwy leku, gdy ma on różne formy opakowań. Wtedy bardzo kłopotliwe staje się zrealizowanie recepty, zwłaszcza gdy do lekarza są długie kolejki – pisze pan Mariusz. – Kiedy możliwa jest korekta recepty w aptece.

  czytaj więcej

 • Jakie są zasady refundacji leków

  Jakie są zasady refundacji leków

  Leki refundowane to takie, których koszt częściowo lub w całości pokrywa NFZ, a resztę pacjenci. Aktualizacja listy refundacyjnej co dwa miesiące umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów, których skuteczność została udowodniona, i leków generycznych – odpowiedników oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną.

  czytaj więcej

 • Dostawa osocza krwi nie zawsze wolna od podatku

  Dostawa osocza krwi nie zawsze wolna od podatku

  Sprzedaż osocza, które służy do wytworzenia produktu farmaceutycznego, jest opodatkowana – orzekł TSUE.

  czytaj więcej

 • Héjj: Dziwna rocznica powstania

  Héjj: Dziwna rocznica powstania

  Po raz pierwszy obchody pełnej, okrągłej rocznicy powstania węgierskiego 1956 r. odbywają się w sytuacji, w  której to prawica jest u władzy. Na czele rządu stoi polityk, którego płomienna przemowa w czasie symbolicznego pogrzebu premiera Imrego Nagya oraz wszystkich poległych w czasie powstania niejako chowała bohaterów.

  czytaj więcej

 • Przechowywanie i odsprzedaż tkanek na przeszczep bez VAT

  Przechowywanie i odsprzedaż tkanek na przeszczep bez VAT

  Odpłatne przekazanie narządów na rzecz szpitali, które wykorzystują je następnie przy operacjach, jest usługą ściśle związaną z opieką medyczną – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • MZ: W szczególnych przypadkach dawcą krwi osoba powyżej 17 lat

  MZ: W szczególnych przypadkach dawcą krwi osoba powyżej 17 lat

  W przypadku szczególnych okoliczności pobieranie krwi i jej składników będzie możliwe od osób powyżej siedemnastego roku życia – przewiduje projekt rozporządzenia, który określi m.in. kryteria dopuszczania i dyskwalifikacji dawców.

  czytaj więcej

 • PIT: Ostatnie chwile na antypodatkową darowiznę

  PIT: Ostatnie chwile na antypodatkową darowiznę

  Do końca roku są jeszcze pewne możliwości, by nieco mniej oddać fiskusowi. Po 1 stycznia 2017 r. już ich nie będzie. Możliwość obniżenia podatku nie dotyczy jednak dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych. Tu przychód pomniejsza się jedynie o koszty uzyskania, a więc np. prowizje od transakcji zakupu i sprzedaży wniesione na rzecz domu maklerskiego.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników