
Zasadą jest, że ciężar zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych ponosi podatnik, który otrzymuje kwotę wynagrodzenia pomniejszoną o potrącony WHT (z ang. Witholding Tax). W praktyce jednak dość często dochodzi do sytuacji, kiedy to polski płatnik, a nie jego zagraniczny kontrahent, bierze na siebie ciężar tej daniny.
czytaj więcej
![Wiewiórowski: Ochrona danych to sprawa nie tylko prawników i informatyków [WYWIAD]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4386000/4386948-u125c0-wiewiorowski-wojciech-wg0022-fot-20wojtek-20gorski-p-145-107.jpg)
- Mam problem z prawem do bycia zapomnianym, nie podoba mi się już nawet sama nazwa - mówi Wojciech Wiewiórowski, europejski inspektor ochrony danych
czytaj więcej

Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził we wtorek ważność dyrektywy wprowadzającej restrykcje w sprawie najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej. Wprowadzone po atakach terrorystycznych przepisy zaskarżyły Czechy, a Polska była jednym z krajów wspierających.
czytaj więcej

Gdy spadnie śnieg lub marznąca mżawka, o nieszczęście nietrudno.
Za szkody związane ze złamaną nogą na nieodśnieżonej drodze zapłaci
gmina. I to nawet wtedy, gdy za nieusunięcie śniegu z ciągów
komunikacyjnych czy nieposypanie piaskiem odpowiedzialna jest komunalna
spółka.
czytaj więcej

KRS mają wybierać sędziowie spośród kandydatów wskazanych przez obywateli i środowiska prawnicze. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zostać zlikwidowana.
czytaj więcej

Czas bisfenolu A w paragonach jest policzony. Możemy odetchnąć z ulgą? Bynajmniej. W jego miejsce pojawią się bowiem inne czynniki o rakotwórczym działaniu. A zagrożeń w tym zakresie jest w środowisku pracy dużo więcej. Problem w tym, że możemy o nich nawet nie wiedzieć…
czytaj więcej

Obciążenie spadkobiercy broni kosztami jej przechowywania na policji (które nie są długiem spadkowym) jest nieuzasadnione i nie znajduje podstaw prawnych w obowiązującej ustawie o broni i amunicji. Czym innym jest kwestia własności w spadku, a już czym innym kwestia posiadania i depozytu – wynika z wyroku WSA w Olsztynie.
czytaj więcej

Ograniczenia w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów związane ze zmianami wprowadzonymi w ustawie o VAT wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2020 r. Jednak choć nie zaczęły one jeszcze obowiązywać, to są już źródłem problemów faktorów i ich klientów.
czytaj więcej
![Od przyszłego roku ulga na złe długi także w podatkach dochodowych [STUDIUM PRZYPADKU]](https://g.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/4142000/4142750-podatki5-145-107.jpg)
Spółka akcyjna zajmuje się produkcją urządzeń i kanałów
wentylacyjnych oraz podzespołów do nich. Ponadto świadczy usługi
budowlane, m.in. wykonując roboty, których elementem jest montaż ciągów i
urządzeń wentylacyjnych. Realizując roboty budowlane, firma wykonuje je
w większości zasobami własnymi, jednak niekiedy korzysta z usług
podwykonawców. Spółka współpracuje zarówno z kontrahentami krajowymi,
jak i zagranicznymi.
czytaj więcej

Ponad 350 mln zł z tytułu niesłusznie pobranego - zdaniem sądów - podatku od nieruchomości zwracają kopalniom śląskie samorządy skupione w Stowarzyszeniu Gmin Górniczych. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że sprawa, która stała się przyczyną sporów, nadal nie została precyzyjnie uregulowana.
czytaj więcej

To nie firmy energetyczne, tylko
Lasy Państwowe były podatnikiem podatku od gruntów znajdujących się pod
instalacjami przesyłowymi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny we
wczorajszej uchwale.
czytaj więcej

W trakcie postępowania legalizacyjnego nadzór budowlany nałożył na mnie karę pieniężną za używanie parkingu, który został rozbudowany niezgodnie z projektem budowlanym. Czy można nałożyć karę w trakcie legalizacji inwestycji?
czytaj więcej

W myśl najnowszych przepisów muszą uzyskiwać zgodę rady nadzorczej na zawarcie istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi oraz informować o nich swoich akcjonariuszy. Ponadto do czerwca 2020 r. zobowiązane są opracować polityki wynagrodzeń i uwidocznić je na swojej stronie. Zaostrzono też zasady emisji papierów wartościowych.
czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny wyda jutro wyrok w sprawie
nieodpłatnego przejmowania przez Skarb Państwa majątku spółek
nieprzerejestrowanych z Rejestru Handlowego B do Krajowego Rejestru
Sądowego. Przedmiotem kontroli TK jest art. 9 ust. 2b ustawy – Przepisy
wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej p.w.k.r.s.) w
brzmieniu nadanym nowelizacją z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o
KRS i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1924).
czytaj więcej

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w liście wysłanym we wtorek wieczorem do przywódców krajów UE napisał, że chce, aby na rozpoczynającym się w czwartek szczycie zgodzili się oni na zobowiązanie, aby UE stała się neutralna klimatycznie do 2050 r.
czytaj więcej

Większość organów odwoławczych bezpośrednio stosuje się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Wyłamuje się Gdańsk.
czytaj więcej

Projekt ustawy o zawodzie lekarza, o zawodzie
farmaceuty, o samorządzie zawodowym ratowników medycznych, a także
wprowadzający darmowe leki dla kobiet w ciąży – pojawiły się w ostatnich
dniach na stronach dokumentujących prace legislacyjne rządu. Tym samym
resort zdrowia zadeklarował, że będzie kontynuował prace podjęte w
poprzedniej kadencji.
czytaj więcej

Inspekcja ochrony środowiska sprawdzi gminy, które obciążają mieszkańców najniższymi opłatami za odbiór i zagospodarowanie odpadów.
czytaj więcej

Przed kilkoma dniami zostało
ogłoszone rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 28
listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sporządzania
wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i
recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.
czytaj więcej

Powołano je w większości miast na prawach powiatu. Lokalne władze jednak bardzo różnie kształtują regulacje, które dotyczą ich funkcjonowania. Kłopot jest też z wiekiem ich uczestników.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników