darowizn przekazywanych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu darowizn przekazywanych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące darowizn przekazywanych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Gminy niechętnie wyciągają ręce po spadki mieszkańców

  Gminy niechętnie wyciągają ręce po spadki mieszkańców

  Samorządy nie odnajdują się w roli tzw. spadkobierców przymusowych i unikają brania na siebie biurokratycznych obciążeń związanych z dziedziczeniem majątku, po który nikt się nie zgłosił. Wśród włodarzy pokutuje przekonanie, że przejęte tym sposobem nieruchomości to tylko niepotrzebny balast, a jest zgoła odwrotnie, bo korzyści są realne i pozytywnie wpływają na gminny budżet – przekonuje Najwyższa Izba Kontroli.

  czytaj więcej

 • Na co wydają pieniądze partie polityczne?

  Na co wydają pieniądze partie polityczne?

  Finansowanie partii politycznych jest jednym z centralnych zagadnień dla jakości demokracji. W Polsce, żeby dowiedzieć się, na co wydają one pieniądze, zbyt często trzeba iść do sądu.

  czytaj więcej

 • Konkubinat to nie spółka cywilna. Trzeba płacić podatek od spadków i darowizn

  Konkubinat to nie spółka cywilna. Trzeba płacić podatek od spadków i darowizn

  Kto nie sformalizował związku i nie ma dowodów potwierdzających wypracowanie majątku wspólnie z partnerem, musi zapłacić po jego śmierci podatek od spadków i darowizn – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Fiskus ostrzega przed zwrotnym transferem nieruchomości

  Fiskus ostrzega przed zwrotnym transferem nieruchomości

  Kto we wniosku o interpretację indywidualną przedstawi schemat z wykorzystaniem darowizny nieruchomości i dobrowolnego umorzenia udziałów, musi się liczyć z odmową wydania interpretacji – poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Katedra Notre Dame w Paryżu a tajemnice dobroczynności

  Katedra Notre Dame w Paryżu a tajemnice dobroczynności

  Pożar zniszczył jedną z najbardziej znanych katedr w Europie. Ale też wywołał rzadko spotykaną falę solidarności: deklaracje i przelewy idą z całego świata. Taka dobroczynność przeczy podstawowej zasadzie homo oeconomicusa, o której uczy się już na podstawach ekonomii. A może nie?

  czytaj więcej

 • Drogi prezent na komunię trzeba zgłosić fiskusowi

  Drogi prezent na komunię trzeba zgłosić fiskusowi

  Rodzice obdarowanych dzieci muszą zapłacić podatek od cenniejszych upominków - poinformował w poniedziałkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita".

  czytaj więcej

 • Projekt raportu komisji ds. AG: Donald Tusk nie zapewnił koordynacji prac organów administracji rządowej

  Projekt raportu komisji ds. AG: Donald Tusk nie zapewnił koordynacji prac organów administracji rządowej

  W sprawie Amber Gold premier Donald Tusk nie zapewnił koordynacji prac organów administracji rządowej, nie dokonał osobiście żadnych ustaleń i nie podjął jakichkolwiek działań wobec podległych sobie instytucji i organów - wskazano we wnioskach końcowych projektu raportu z prac komisji śledczej.

  czytaj więcej

 • Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Walka z nielegalnym wywozem farmaceutyków za granicę po nowemu. Co zmieni się w przepisach?

  Już 6 czerwca wejdzie w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego. Ma ona zapobiec procederowi wywozu leków z Polski. Za złamanie zakazów grożą nie tylko dotkliwe sankcje finansowe, ale także kary pozbawienia wolności – w skrajnych przypadkach nawet do 10 lat.Kluczowa dla ogółu aptekarzy zmiana znajduje się w znowelizowanym art. 86a prawa farmaceutycznego. Ustawodawca przesądził, w jakich sytuacjach apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może zbyć produkt leczniczy. Apteka chcąca oddać za darmo leki, np. hospicjum, musi uzyskać na to zgodę inspektora farmaceutycznego. Przekazanie bez akceptacji narazi osobę odpowiedzialną za to nawet na odpowiedzialność karną!Zwiększono uprawnienia inspekcji farmaceutycznej. Co istotne – będzie mogła ona poprosić o pomoc policję.Nowe regulacje to w przeważającej mierze przepisy karne. Ustawodawca przewidział znaczące ich zaostrzenie. Osobom, które podejmą współpracę z mafią lekową i zostaną ukarane, grozić będzie też inna, dotkliwa konsekwencja: brak możliwości otwarcia apteki. Główny Inspektorat Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz przedstawiciele samorządu aptekarskiego mówią wręcz jednomyślnie: wchodzące w życie zmiany są konieczne, ale to wciąż za mało. Już dziś trwają przygotowania do kolejnych reform.

  czytaj więcej

 • Wartość darowizn spadła. Emeryci najhojniejsi

  Wartość darowizn spadła. Emeryci najhojniejsi

  32 zł statystyczny Polak przekazywał miesięcznie krewnym, znajomym lub innym potrzebującym w 2018 r. Było to o 2,9 proc. mniej niż w roku poprzednim. Trzeci, kolejny rok z rzędu wartość darowizn spadła.

  czytaj więcej

 • Kiedy bank musi zwrócić koszty pogrzebu

  Kiedy bank musi zwrócić koszty pogrzebu

  Obowiązki banków nie sprowadzają się jedynie do prowadzenia rachunków bankowych. Na tego rodzaju instytucjach ciąży wiele powinności również po śmierci ich klienta. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o wypłatę do rąk spadkobierców środków zgromadzonych na kontach i lokatach.

  czytaj więcej

 • Piątka Czarzastego? "Konkretnych pomysłów będziemy mieć ok. 30. Ale nie kupię samolotów szturmowych, nie będę budował super lotniska" [WYWIAD]

  Piątka Czarzastego? "Konkretnych pomysłów będziemy mieć ok. 30. Ale nie kupię samolotów szturmowych, nie będę budował super lotniska" [WYWIAD]

  - Gdybym ja miał 22 proc., a Schetyna 6 proc., to wtedy ja podejmowałbym decyzję. Bycie liderem to nie tylko przywileje, ale i obowiązki - mówi w wywiadzie dla DGP Włodzimierz Czarzasty.

  czytaj więcej

 • Jak przeciwdziałać marnotrawstwu i ubóstwu? Głodowe wsparcie banków żywności

  Jak przeciwdziałać marnotrawstwu i ubóstwu? Głodowe wsparcie banków żywności

  Za niskie dofinansowania dla instytucji pomocowych stawiają pod znakiem zapytania sukces inicjatyw mających przeciwdziałać marnotrawstwu i ubóstwu.

  czytaj więcej

 • Fairmined Gold: Złoto, z którego można być dumnym

  Fairmined Gold: Złoto, z którego można być dumnym

  Ponad 10 milionów ludzi na świecie wydobywa złoto w sposób niszczący ich zdrowie, zagrażający życiu i dewastujący środowisko naturalne. W kopalniach w biednych regionach świata często jest wykorzystywana praca dzieci, a górnicy pracują bez żadnych zabezpieczeń. Ale można też inaczej.

  czytaj więcej

 • Nieodpłatna cesja praw do mieszkania w TBS to darowizna

  Nieodpłatna cesja praw do mieszkania w TBS to darowizna

  Przekazanie najbliższej rodzinie praw do mieszkania w Towarzystwie Budownictwa Społecznego wymaga złożenia druku SD-Z2 w urzędzie skarbowym – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Wydumana partiokracja. Gdyby zrealizować postulaty antysystemowców, polaryzacja sięgnęłayby zenitu [OPINIA]

  Wydumana partiokracja. Gdyby zrealizować postulaty antysystemowców, polaryzacja sięgnęłayby zenitu [OPINIA]

  Ludzie, którzy nie potrafią współpracować, nie powinni się pchać do polityki, nawet wtedy, gdy są pewni swojej wybitności. Nie potrzeba jej singli, którzy na przemian obrażają się, awanturują, odchodzą i tworzą nowe parapartyjne byty.

  czytaj więcej

 • Z marnowaniem sprzedawanej żywności mają walczyć nie tylko hipermarkety

  Z marnowaniem sprzedawanej żywności mają walczyć nie tylko hipermarkety

  Docelowo przepisy nakazujące przekazywanie jedzenia organizacjom pozarządowym obejmą sklepy o powierzchni powyżej 250 mkw. Ale w porównaniu z większymi o powierzchni powyżej 400 mkw. będą one miały dwa lata więcej na przygotowanie się do zmian.

  czytaj więcej

 • Walka z marnowaniem żywności to także nowe obowiązki w zakresie ewidencji księgowej i sprawozdawczości

  Walka z marnowaniem żywności to także nowe obowiązki w zakresie ewidencji księgowej i sprawozdawczości

  Jestem księgową w przedsiębiorstwie spożywczym, sprzedajmy żywność. Będą nas dotyczyły przepisy z sankcjami za marnowanie żywności. Na co powinnam z związku z tym zwrócić uwagę, prowadząc księgi i przygotowując sprawozdanie?

  czytaj więcej

 • Sukcesja w spółkach handlowych: testament czy zapisy w umowie?

  Sukcesja w spółkach handlowych: testament czy zapisy w umowie?

  Jan Nowak, Anna Kowalska oraz Antoni Wiśniewski są wspólnikami spółki jawnej. Przy okazji jubileuszu 25-lecia firmy w rozmowach pojawił się temat sukcesji na wypadek ich śmierci. Każdy wspólnik ma małżonka oraz dzieci, ale poglądy na sposób podziału majątku spadkowego okazały się odmienne. Co więcej, spółka jawna swoją działalność oraz rynkowy sukces zawdzięcza w głównej mierze bezpośredniej pracy wspólników w firmie. Obawiają się oni zatem, że jeżeli w miejsce zmarłego wspólnika wstąpią osoby bez odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, może się to negatywnie odbić na wynikach działalności. Poszczególni wspólnicy zwracają także uwagę, że nie sposób wykluczyć konfliktu pomiędzy spadkobiercami, co mogłoby doprowadzić do paraliżu decyzyjnego w spółce.

  czytaj więcej

 • Kup pan mandat: Słowo o finansach w kampanii

  Kup pan mandat: Słowo o finansach w kampanii

  Komitety wyborcze mogą przeznaczać na nią kwotę ok. 30 mln zł. Ile faktycznie wydają, trudno zweryfikować, ale rządzący mogą liczyć na wsparcie „nieformalne”.

  czytaj więcej

 • Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej była tematem dyskusji, jaka miała miejsce 17 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych firm rodzinnych w stolicy. Inicjatorem debaty było Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, a partnerem wydarzenia Family Business Network Poland. Pierwszy raz w Polsce politycy debatowali nad sprawami dotyczącymi tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców. – Mam nadzieję, że spotkanie to rozpocznie szeroką debatę o firmach rodzinnych i ich roli w naszej gospodarce – powiedział Łukasz Rotarski, członek zarządu krajowego i prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR), inaugurując obrady. Jak podkreślił, reprezentuje on też własną firmę rodzinną jako sukcesor w drugim pokoleniu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników