dalsze zmiany

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu dalsze zmiany. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące dalsze zmiany.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Mucha o frankowiczach: Liczę na prokonsumencki wyrok TSUE [WYWIAD]

  Mucha o frankowiczach: Liczę na prokonsumencki wyrok TSUE [WYWIAD]

  - Prezydent będzie uważnie śledził skutki rozstrzygnięcia TSUE w polskim orzecznictwie i jeśli rozwiązanie ustawowe w tej materii okaże się potrzebne, nie jest wykluczone działanie prezydenta w ramach inicjatywy ustawodawczej - Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

  czytaj więcej

 • 30 lat wolności gospodarczej: Rola państwa w biznesie zamiast maleć - rośnie

  30 lat wolności gospodarczej: Rola państwa w biznesie zamiast maleć - rośnie

  30 lat po odzyskaniu wolności gospodarczej wciąż mamy wiele spółek, których zarządy wybierają politycy. W ostatnich latach rola państwa w biznesie rośnie, a nie maleje

  czytaj więcej

 • ZUS to niezatapialny statek. Nie wywróci go ani spowolnienie gospodarcze, ani demografia

  ZUS to niezatapialny statek. Nie wywróci go ani spowolnienie gospodarcze, ani demografia

  Wszystko wskazuje na to, że ani spowolnienie w gospodarce, ani spadająca liczba Polaków nie wywrócą ZUS.

  czytaj więcej

 • Brak terenów pod inwestycje i przestarzałe przepisy. Deweloperzy czekają na reformę prawa budowlanego

  Brak terenów pod inwestycje i przestarzałe przepisy. Deweloperzy czekają na reformę prawa budowlanego

  Biurokracja, niska podaż gruntów i niewystarczająca przewidywalność kosztów przedsięwzięcia – to bolączki deweloperów, którzy nie mogą doczekać się kompleksowej reformy prawa budowlanego. Mimo tych wszystkich problemów liczba oddawanych przez nich mieszkań w ciągu ośmiu miesięcy tego roku wzrosła.

  czytaj więcej

 • Komornik ponad sądem, czyli efekt nowelizacji KPC

  Komornik ponad sądem, czyli efekt nowelizacji KPC

  Po wprowadzeniu nowych przepisów komornik uzyskał prawo do ustalania samodzielnie, jaki termin przedawnienia obowiązuje, nawet wbrew wyrokowi w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Jedlak: Stop bezprawiu, czyli list z przyszłości o bankach i kredytach

  Jedlak: Stop bezprawiu, czyli list z przyszłości o bankach i kredytach

  Czy ci, którzy obstawiają utrzymanie się niskich stóp procentowych, powinni w przyszłości uniknąć skutków ich wzrostu? - pisze redaktor naczelny DGP, Krzysztof Jedlak.

  czytaj więcej

 • Spadki na Wall Street. Trump zapowiada wycofanie chińskich spółek z giełdy

  Spadki na Wall Street. Trump zapowiada wycofanie chińskich spółek z giełdy

  Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami, gdyż z amerykańskiej gospodarki napłynęły dane makro, które pokazały niejednoznaczny obraz koniunktury. Prezydent Donald Trump rozważa wycofanie chińskich spółek z nowojorskiej giełdy.

  czytaj więcej

 • Wstępne wyniki wyborów w Austrii: Rekordowe zwycięstwo chadeków Kurza

  Wstępne wyniki wyborów w Austrii: Rekordowe zwycięstwo chadeków Kurza

  Austriacka Partia Ludowa (OeVP) byłego kanclerza Sebastiana Kurza z dużą przewagą wygrywa niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, ale nie zdobywa samodzielnej większości i będzie musiała utworzyć koalicję - wynika ze wstępnych danych dwóch sondażowni.

  czytaj więcej

 • Stolica zapłaci ponad miliard janosikowego

  Stolica zapłaci ponad miliard janosikowego

  W przyszłym roku zamożniejsze samorządy wyłożą na rzecz tych mniej zasobnych kwotę o 345 mln zł większą niż w tym. Największy ciężar wpłat tradycyjnie przypadnie na Warszawę i woj. mazowieckie.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • Resort zdrowia poprawia błędy. Ale rak nie poczeka

  Resort zdrowia poprawia błędy. Ale rak nie poczeka

  Nowe leki na nowotwór piersi, w teorii refundowane od września, wciąż są niedostępne.

  czytaj więcej

 • Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Półtora roku po zabójstwie Jána Kuciaka: Dowody kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą

  Od śmierci dziennikarza Jána Kuciaka minęło już 1,5 roku, a to morderstwo wciąż niesie ze sobą polityczne konsekwencje. Prokuratura oskarżyła o zlecenie zabójstwa Mariána Kočnera – szemranego biznesmena, który uchodził za nietykalnego i afiszował się bogactwem oraz pewnością siebie. Zgromadzone dowody nie tylko obarczają go odpowiedzialnością za śmierć Kuciaka, ale kreślą sieć powiązań między nielegalnym biznesem i władzą. W tym aparatem państwa obejmującym sądy, prokuraturę czy policję. Tym samym są też aktem oskarżenia wobec rządzącej od lat lewicowej partii Smer-SD i jej lidera Roberta Ficy. Przez Słowację przechodzi polityczna burza, na którą nakłada się kampania przed wyborami parlamentarnymi w lutym 2020 r. Smer jest liderem sondaży, ale nie może być pewnym wygranej. Opozycja udowodniła ostatnio, że potrafi wygrywać. W wyborach prezydenckich doświadczonego kandydata Smeru pokonała polityczna debiutantka Zuzana Čaputová, a w wyborach europejskich wygrała centrowo-liberalna koalicja PS-Spolu, z której Čaputová się wywodzi. Tegoroczne wybory prezydenckie i europejskie pokazały też jednak, jak dużą popularnością cieszą się politycy głoszący hasła ksenofobiczne i antysystemowe, czasem gotowi nawet wyprowadzić Słowację z UE i NATO. W wyborach prezydenckich na „antysystem” głosował co czwarty wyborca.

  czytaj więcej

 • PKB: Mniej optymizmu w prognozach

  PKB: Mniej optymizmu w prognozach

  Przed trzema miesiącami ekonomiści ankietowani przez DGP spodziewali się, że w tym roku nasza gospodarka urośnie o 4,6 proc. Teraz oczekują wzrostu o 4,4 proc.

  czytaj więcej

 • Do arbitrażu trafi więcej sporów korporacyjnych

  Do arbitrażu trafi więcej sporów korporacyjnych

  Zapisy na sąd polubowny w umowie spółki będą wiążące już nie tylko dla spółki i wspólników, lecz także dla organów i członków zarządu. To efekt zmiany w k.p.c., która weszła w życie 8 września.

  czytaj więcej

 • Nowe zamówienia publiczne na ostatniej prostej. Ale jeszcze nie wszystko uporządkowano

  Nowe zamówienia publiczne na ostatniej prostej. Ale jeszcze nie wszystko uporządkowano

  Senat 27 września 2019 r. bez poprawek przyjął nowe prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.). To znaczy, że za 15 miesięcy wejdą w życie 623 nowe przepisy.

  czytaj więcej

 • Publiczny transport zbiorowy: Przewoźnicy i organizatorzy usług muszą przygotować się na zmiany

  Publiczny transport zbiorowy: Przewoźnicy i organizatorzy usług muszą przygotować się na zmiany

  Od 3 grudnia 2019 r. bezpośrednie zawarcie umowy z podmiotem wewnętrznym na postawie rozporządzenia nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70 (Dz.U. UE. z 2007 r. L 315, s. 1 ze zm.) będzie możliwe tylko i wyłącznie wówczas, gdy umowa będzie miała charakter koncesji na usługi z ryzykiem po stronie operatora.

  czytaj więcej

 • Kłopotliwy jubileusz utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej

  Kłopotliwy jubileusz utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej

  Przebieg 70. rocznicy powstania ChRL obfituje w kontrasty. W światowych mediach obchody święta ilustrują zdjęcia z ogarniętego chaosem Hongkongu.

  czytaj więcej

 • Czy TSUE wywoła frankowe tsunami?

  Czy TSUE wywoła frankowe tsunami?

  Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości UE wyda orzeczenie w sprawie C-260/18 Dziubak, czyli pierwszej polskiej sprawie dotyczącej kredytu hipotecznego waloryzowanego do franka szwajcarskiego (postępowanie zainicjowane przez Sąd Okręgowy w Warszawie). Oczekiwania wobec tego orzeczenia (zwłaszcza kredytobiorców) są znaczne.

  czytaj więcej

 • Renta wypadkowa przelicza się ze starą kwotą bazową

  Renta wypadkowa przelicza się ze starą kwotą bazową

  Do przeliczenia (w związku ze zmianą przepisów) rent wypadkowych przyznanych przed 2002 r. bierze się pod uwagę kwotę bazową z roku przyznania renty, a nie z roku złożenia wniosku o przeliczenie – orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Wyrok TSUE ważny dla złotego. Zmartwieniem jest sytuacja na światowych giełdach

  Wyrok TSUE ważny dla złotego. Zmartwieniem jest sytuacja na światowych giełdach

  Dziś rano inwestorzy na polskim złotym będą "trawili" wyrok TSUE dotyczący kredytów hipotecznych indeksowanych do franka szwajcarskiego. Później złoty będzie jednak musiał sprostać słabym nastrojom na światowych giełdach i perspektywie wojny handlowej USA-UE.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników