cykle koniunkturalne na rynku nieruchomości

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu cykle koniunkturalne na rynku nieruchomości. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące cykle koniunkturalne na rynku nieruchomości.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak rozwijał się rynek nowych nieruchomości w ostatnim dziesięcioleciu

  Jak rozwijał się rynek nowych nieruchomości w ostatnim dziesięcioleciu

  Dziś, w 2011 roku dysponujemy statystykami pozostającymi w dużym kontraście z tym, co kreowało rodzimy rynek nieruchomości jeszcze kilkanaście lat temu. W jakiej kondycji – na tle pierwszej dekady XXI wieku – znajduje się polski rynek nieruchomości pod koniec 2011 roku? Przedstawiamy przygotowany przez portal RynekPierwotny.com raport o rynku nowych nieruchomości w latach 2000-2011.

  czytaj więcej

 • Czy amerykański Fed uzdrowi polską mieszkaniówkę?

  Czy amerykański Fed uzdrowi polską mieszkaniówkę?

  Głównym czynnikiem, który definitywnie zastopował przed czterema laty boom na rynku krajowych nieruchomości mieszkaniowych był pamiętny krach amerykańskiego rynku real estate.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Dane GUS wciąż pesymistyczne

  Nieruchomości: Dane GUS wciąż pesymistyczne

  Publikacja informacji GUS dotyczącej wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego za pełen okres 2012 r. jest potwierdzeniem faktu konfrontacji optymistycznych prognoz gospodarczych sprzed 2-3 lat z odczuwalnym pogłębieniem dekoniunktury rynkowej na przestrzeni kilku ostatnich kwartałów.

  czytaj więcej

 • Hossa giełdowej deweloperki to zapowiedź przesilenia w mieszkaniówce

  Hossa giełdowej deweloperki to zapowiedź przesilenia w mieszkaniówce

  Kolejna silna fala wzrostowa indeksu WIG-deweloperzy, połączona z łatwym łamaniem kolejnych poziomów oporu, to wiarygodne potwierdzenie już prawie dziesięciomiesięcznej hossy w notowaniach akcji spółek deweloperskich. Jej naturalnym następstwem będzie, a być może już jest, przesilenie koniunktury w ramach całego krajowego rynku nieruchomości mieszkaniowych – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

  czytaj więcej

 • Rok 2013 w mieszkaniówce, czyli „wszystko dobre co się dobrze kończy”

  Rok 2013 w mieszkaniówce, czyli „wszystko dobre co się dobrze kończy”

  Dobiegający końca 2013 rok miał być piątym, a jednocześnie zdecydowanie najgorszym ze wszystkich lat spowolnienia na rodzimym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Tymczasem zamiast powszechnie oczekiwanej koniunkturalnej zapaści na rynku zagościło poczucie dokonanego przesilenia, po którym ma być już tylko lepiej. Czy tym razem oczekiwania trwałego ożywienia okażą się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” - pyta Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.

  czytaj więcej

 • Dlaczego stopy NBP powinny być niższe

  Dlaczego stopy NBP powinny być niższe

  Ekonomiści ciągle wykazują mało zrozumienia dla zasadności wznowienia obniżek stóp procentowych banku centralnego. Inwestorzy już taką możliwość uwzględniają w wycenach instrumentów stopy procentowej. Naszym zdaniem są solidne argumenty przemawiające za zasadnością obniżek stóp procentowych w Polsce.

  czytaj więcej

 • Czy polskiej mieszkaniówce grozi kryzys kredytowy w stylu „subprime”?

  Czy polskiej mieszkaniówce grozi kryzys kredytowy w stylu „subprime”?

  Wygląda na to, że rodzimy rynek nieruchomości mieszkaniowych stanął przed perspektywą wykreowania klasycznego segmentu kredytów wysokiego ryzyka, czyli tzw. subprime. Na razie tego typu status coraz bardziej zaczyna pasować do mieszkaniowych kredytów denominowanych, choć szybkimi krokami nadchodzi też chwila prawdy w kwestii kredytów preferencyjnych udzielanych w ramach programu Rodzina na swoim.

  czytaj więcej

 • Kapitalizm zaczyna gryźć swój własny ogon. Finansjera zajmuje się już tylko gromadzeniem pieniędzy

  Kapitalizm zaczyna gryźć swój własny ogon. Finansjera zajmuje się już tylko gromadzeniem pieniędzy

  Jak świat światem, zawsze rządziły nim pieniądze. Ale jeszcze nigdy dotąd władza kapitału finansowego nie była równie niepodzielna co obecnie. A coraz więcej ekonomistów dowodzi, że tutaj szukać należy przyczyn utraconej równowagi systemu gospodarczego. Tutaj to znaczy w zjawisku finansjalizacji, którego skutki dopiero uczymy się dostrzegać

  czytaj więcej

 • Nadchodzi kolejny kryzys. Będzie jeszcze straszniejszy niż poprzedni

  Nadchodzi kolejny kryzys. Będzie jeszcze straszniejszy niż poprzedni

  O tym, że następny kryzys będzie straszny, jeszcze straszniejszy niż poprzedni, i dlaczego na pewno go nie unikniemy.

  czytaj więcej

 • Europejski pat i groźne kichnięcie Chin mogą zachwiać światową gospodarką

  Europejski pat i groźne kichnięcie Chin mogą zachwiać światową gospodarką

  Wksiążce „Bikenomics” (Roweronomika) Elly Blue słusznie twierdzi, że rowery nie są tak prostymi mechanizmami, jak pozornie może się wydawać. Szczególnie że warto patrzeć nie tylko na rower, lecz także na osobę, która pedałuje, używając roweru do osiągnięcia swoich celów. Niezależnie, czy puszcza łańcuch, pęka opona, czy następuje kolizja uczestników wyścigu, gdy mamy kraksę, to koniec jest taki, że rowery wpadają na siebie, wywracając inne.

  czytaj więcej

 • Bujak: Spada uzależnienie polskiej gospodarki od finansowania z zagranicy

  Bujak: Spada uzależnienie polskiej gospodarki od finansowania z zagranicy

  Spada uzależnienie polskiej gospodarki od finansowania z zagranicy, możliwe jest utrzymanie nadwyżki w handlu zagranicznym i na rachunku obrotów bieżących. Trzeba jednak budować nasz potencjał eksportowy, podnosić innowacyjność i konkurencyjność gospodarki - uważa główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników