chicago board of trade

Chicago Board of Trade (CBOT), założona w 1848, najstarsza na świecie giełda futures i opcji.


 • WIG20 najwyżej od dwóch miesięcy

  WIG20 najwyżej od dwóch miesięcy

  Pomimo braku Amerykanów na rynku oraz pustego kalendarza poniedziałek nie był nudny. Najpierw sporo emocji było w Japonii, gdzie gracze walczyli o poziom 14 tys. pkt. na indeksie Nikkei, później, gdy w Azji udało się powstrzymać wyprzedaż, Europa zaczęła rosnąć. Bardzo wyraźne wzrosty notujemy w Warszawie, WIG20 jest już najwyżej od ponad 2 miesięcy.

  czytaj więcej

 • Wielka trójka

  Wielka trójka

  Wielka trójka – tak można nazwać najbliższe trzy dni na rynku. Wydarzenia, które nas czekają mogą rozstrzygnąć o kierunku notowań na wielu instrumentach, szczególnie silnie powiązanych z dolarem. Dziś rozpoczynamy od USA, gdzie czekają nas dane i posiedzenie Fed.

  czytaj więcej

 • W oczekiwaniu na wystąpienie Bena Bernanke

  W oczekiwaniu na wystąpienie Bena Bernanke

  Słabe dane z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Inwestorzy oczekują na informacje zza oceanu. Dziś posiedzenie FOMC.

  czytaj więcej

 • „Amerykański” tydzień

  „Amerykański” tydzień

  W rozpoczynającym się dziś tygodniu uwaga rynków, z perspektywy oczekiwanych danych, skupiona będzie niemal tylko na gospodarce Stanów Zjednoczonych. Tydzień ten może dać nam potencjalnie wiele odpowiedzi na pytania co do terminu oczekiwanego pierwszego ograniczenia QE3 oraz jak według Rezerwy Federalnej wygląda stan amerykańskiej gospodarki po październikowym shutdownie. Dane z USA będą także ciekawe z punktu widzenia sytuacji na najważniejszych para walutowych takich jak EURUSD czy GBPUSD, które wydają się dość mocno wykupione patrząc szczególnie na rynek stopy procentowej.

  czytaj więcej

 • Dolar mocniejszy na otwarciu tygodnia

  Dolar mocniejszy na otwarciu tygodnia

  Ten tydzień nie będzie obfitował w publikacje makroekonomiczne, ale trudno będzie znaleźć pretekst do wyraźniejszego osłabienia dolara przed publikacją kluczowych danych Departamentu Pracy USA, które poznamy 6 grudnia. Przesądzą one o szansach na ograniczenie skali programu QE3 na grudniowym posiedzeniu FED. O tym, że taka opcja będzie rozważana na najbliższych posiedzeniach wspomniało w ostatnich dniach kilku członków Rezerwy Federalnej.

  czytaj więcej

 • Dolar czeka na dzisiejsze dane

  Dolar czeka na dzisiejsze dane

  Wpływ na notowania będą mieć zwłaszcza publikacje, które poznamy o godz. 16:00. To indeks zaufania konsumentów Conference Board szacowany na poziomie 72,9 pkt. w listopadzie, oraz lokalny indeks FED z Richmond, który w październiku był na poziomie 1 pkt. Wczorajszy odczyt z Dallas rozczarował, co potwierdza negatywną passę regionalnych figur w ostatnim czasie (Nowy Jork, Filadelfia, Dallas…).

  czytaj więcej

 • Odpływ kapitału z GPW

  Odpływ kapitału z GPW

  Wczoraj poznaliśmy bardzo dobry odczyt z amerykańskiego rynku nieruchomości, zaś rozczarował indeks Conference Board. Indeksy na Wall Street tradycyjnie ignorowały dane makroekonomiczne i byliśmy świadkami kolejnych ataków na nowe rekordy. Silna wyprzedaż przeszła przez GPW, która była najsłabszym parkietem w Europie. Przed nami bardzo ciekawa sesja.

  czytaj więcej

 • Niejednoznaczne dane podtrzymują niepewność

  Niejednoznaczne dane podtrzymują niepewność

  Wczorajsze lepsze dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i gorszy od oczekiwań indeks nastrojów konsumentów Conference Board nie dały jednoznacznej wskazówki na temat kondycji gospodarki Stanów Zjednoczonych. Kurs EUR/USD podczas sesji azjatyckiej osiągnął maksimum tuż poniżej 1,36. Obecnie notowania zniżkują do 1,3570.

  czytaj więcej

 • Dane jak na razie nie sprzyjają dolarowi

  Dane jak na razie nie sprzyjają dolarowi

  Opublikowane wczoraj dane nt. zaufania konsumentów Conference Board, były najsłabsze od kilku miesięcy. Wykorzystano to jako pretekst do osłabienia dolara, bo przecież „teoretycznie” lepszy rynek pracy (a październikowe dane Departamentu Pracy) były dość dobre, powinien przekładać się na poprawę nastrojów wśród konsumentów.

  czytaj więcej

 • Tydzień z PMI i członkami FED

  Tydzień z PMI i członkami FED

  Kolejny świąteczny tydzień przed nami, do środy na rynek nie będą napływały istotne dane makroekonomiczne, poza porcją danych z USA, ale już od czwartku czekają nas ważne wydarzenia zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Czwartek przyniesie nam szereg odczytów grudniowych indeksów PMI ze Strefy Euro, Wielkiej Brytanii i USA. Od piątku do soboty przemawiać będą członkowie FED. Będą to pierwsze oficjalne wystąpienia po grudniowej decyzji FED, wcześniej przedstawiciele FOMC udzielali jedynie wywiadów w mediach.

  czytaj więcej

 • Nudna końcówka roku?

  Nudna końcówka roku?

  Niska aktywność rynku sprzyja nieraz przypadkowym ruchom. To było widoczne chociażby w ostatni piątek na parze EUR/USD – wpierw wyraźny rajd w górę do 1,3892, a później równie gwałtowny spadek w okolice 1,3740. Publikacji w kalendarzu praktycznie nie ma, chociaż warto będzie zwrócić uwagę na zaplanowane na jutro odczyty indeksów Chicago PMI i wskaźników wyprzedzających Conference Board odpowiednio o godz. 15:45 i 16:00, zwłaszcza, że rynek w Sylwestra będzie bardzo płytki.

  czytaj więcej

 • Nieduże spadki na Wall Street

  Nieduże spadki na Wall Street

  W trakcie wtorkowej sesji silnie zyskiwały akcje EBay. Spółka poinformowała, że zamierza wyłączyć ze swojej struktury serwis płatności internetowych PayPal.

  czytaj więcej

 • Dla dalszego zachowania złotego decydująca będzie druga połowa tygodnia

  Dla dalszego zachowania złotego decydująca będzie druga połowa tygodnia

  W minionym tygodniu obserwowaliśmy zakończoną sukcesem walkę o utrzymanie poniżej psychologicznej bariery 1,10 na eurodolarze. Po rozpoczętym w połowie miesiąca osłabianiu się dolara przyszedł czas na korektę. W poniedziałek zapoznaliśmy się ze słabszą od prognoz sprzedażą domów na amerykańskim rynku wtórnym.

  czytaj więcej

 • Złoty ma szansę umocnić się głównie do euro

  Złoty ma szansę umocnić się głównie do euro

  Wtorkowy poranek przynosi umocnienie złotego do wspólnej waluty i osłabienie do dolara. O godzinie 09:45 kurs EUR/PLN testował poziom 4,0840 zł wobec 4,0876 zł wczoraj na koniec dnia. W tym czasie notowania USD/PLN podskoczyły do 3,7897 zł z poziomu 3,7729 zł, co jest już czwartym kolejnym dniem zwyżki tej pary.

  czytaj więcej

 • Dzień na rynkach: Inwestorzy obstawiają „Bremain”

  Dzień na rynkach: Inwestorzy obstawiają „Bremain”

  Europejskie indeksy giełdowe notują wyraźne wzrosty w czwartek. Na plusie są indeksy w USA. Brytyjski funt umocnił się w trakcie sesji do najsilniejszego poziomu wobec dolara w tym roku. Inwestorzy wydają się być coraz bardziej przekonani o korzystnym, z ich punktu widzenia, wyniku referendum w Wielkiej Brytanii i zwycięstwa w nim zwolenników pozostania kraju w Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Świński cykl przyjazny dla portfeli

  Świński cykl przyjazny dla portfeli

  Ceny żywności na świecie w ciągu roku wzrosły o 10 proc., ale są o 1/4 niższe niż kilka lat temu. A jeśli uwzględnić zmiany w naszych dochodach, okaże się, że za towary rolne od 50 lat płacimy mniej więcej tyle samo.

  czytaj więcej

 • Na Wall Street spadki. Rynek czeka na szczegóły polityki gospodarczej Trumpa

  Na Wall Street spadki. Rynek czeka na szczegóły polityki gospodarczej Trumpa

  Na Wall Street przeważają spadki. Inwestorzy czekają już na przemówienie Donalda Trumpa przed amerykańskim Kongresem, który może bardziej szczegółowo niż dotychczas przedstawić swoje plany gospodarcze. Wystąpienie prezydenta USA jest zaplanowane na 3.00 w nocy czasu polskiego. W centrum uwagi rynków są też liczne dane makro.

  czytaj więcej

 • Niższa inflacja i środowe święto mogą wpłynąć na osłabienie złotego

  Niższa inflacja i środowe święto mogą wpłynąć na osłabienie złotego

  Prawdopodobnie odnotowany w październiku spadek inflacji w Polsce, a także jutrzejsze święto (Dzień Wszystkich Świętych), a więc brak możliwości reagowania na ważne wydarzenia tego dnia na rynkach globalnych, mogą dziś przełożyć się na osłabienie złotego. Zwłaszcza wobec funta, gdzie dalej powinna się toczyć gra pod spodziewaną w czwartek podwyżkę stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. We wtorek o godz. 08:34 notowania EUR/PLN kształtowały się na poziomie 4,2485 zł, USD/PLN 4,6515 zł, CHF/PLN 3,6655 zł, a GBP/PLN 4,8240 zł.

  czytaj więcej

 • Giełdy w Europie z małymi zmianami. W centrum uwagi dane makro, wyniki korporacji i banki centralne

  Giełdy w Europie z małymi zmianami. W centrum uwagi dane makro, wyniki korporacji i banki centralne

  Giełdy w zachodniej Europie małymi zmianami indeksów rozpoczynają wtorkowy handel. W centrum uwagi inwestorów cały strumień danych makro, wyniki kwartalne korporacji i pierwsze decyzje banków centralnych na świecie - wskazują maklerzy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników