Ceny gruntu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu Ceny gruntu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące Ceny gruntu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Skrawek wolności. Wspomnienie o Péterze Esterházym

  Skrawek wolności. Wspomnienie o Péterze Esterházym

  WSPOMNIENIE | „Dla Węgra porażka jest tak samo naturalna jak dla psa pchły”, pisał zmarły w ubiegłym tygodniu wielki Péter Esterházy

  czytaj więcej

 • Mity warszawskiej reprywatyzacji

  Mity warszawskiej reprywatyzacji

  Dziś przekonamy się, czy ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy jest zgodna z ustawą zasadniczą.

  czytaj więcej

 • Tusk niczym Gierek. A Kaczyński to drugi Gomułka

  Tusk niczym Gierek. A Kaczyński to drugi Gomułka

  Wypieramy ze świadomości społecznej wszelkie pozytywne aspekty gospodarki PRL. Nie tylko dlatego, że był to chybiony system. Bardziej z tego powodu, że współcześni politycy zdają sobie sprawę, iż na zamazanym, pochlapanym czerwoną farbą historycznym tle ich poczynania będą prezentowały się lepiej niż w rzeczywistości

  czytaj więcej

 • Przestępcom podatkowym będzie trudniej na rynku paliwowym

  Przestępcom podatkowym będzie trudniej na rynku paliwowym

  W poniedziałek wchodzi w życie tzw. pakiet paliwowy - nowelizacja kilku ustaw, która ma uszczelnić pobór VAT. Zdaniem doradców podatkowych zmiana powinna być skuteczna w walce z przestępcami sprowadzającymi paliwa z innych krajów UE.

  czytaj więcej

 • VAT: Jakie uprawnienia mają mali podatnicy?

  VAT: Jakie uprawnienia mają mali podatnicy?

  Ustawa o VAT przewiduje szczególne uprawnienia dla małych podatników. Jakie? Ot, chociażby stosowanie kasowej metody rozliczania VAT oraz składanie kwartalnych deklaracji bez zaliczek.

  czytaj więcej

 • Inwestycje: Z ziemią rolną łatwo już było

  Inwestycje: Z ziemią rolną łatwo już było

  Koniec łatwych i szybkich zysków z inwestycji w ziemię uprawną. Zmiany w przepisach radykalnie ograniczyły krąg kupców, przekształcania takich gruntów i potencjał wzrostu ich cen

  czytaj więcej

 • Miliony za ziemię. Rząd nastraszył deweloperów

  Miliony za ziemię. Rząd nastraszył deweloperów

  O kilkadziesiąt procent wzrosła wartość transakcji kupna gruntów inwestycyjnych. Handel napędzała obawa przed zmianami prawa.

  czytaj więcej

 • Jest reprywatyzacja, musicie się wynosić. Historia kamienicy na Mokotowie odzwierciedla patologie ostatnich lat

  Jest reprywatyzacja, musicie się wynosić. Historia kamienicy na Mokotowie odzwierciedla patologie ostatnich lat

  Niepozorna kamieniczka na Górnym Mokotowie w Warszawie. Z odpadającymi tynkami pokrytymi wiekowym brudem i liszajami wyrzeźbionymi przez grzyby. Tysiące takich zapuszczonych domów można spotkać we wszystkich polskich miastach. Historia tej konkretnej odzwierciedla wiele patologii ostatnich lat.

  czytaj więcej

 • Termomodernizacja budynków: Korzyści i najczęstsze błędy popełniane przy ocieplaniu domów

  Termomodernizacja budynków: Korzyści i najczęstsze błędy popełniane przy ocieplaniu domów

  Obecnie powstające budynki jednorodzinne, spełniające wymagania dotyczące izolacji termicznej zapewniają użytkownikom komfort termiczny w domu oraz możliwość zoptymalizowania kosztów ich ogrzania. Ale większość budynków w których mieszkają Polacy generuje znaczące koszty w ich utrzymaniu. Ile można zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie po termomodernizacji?

  czytaj więcej

 • Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Uszczelniajmy VAT, ale prawidłowo stosujmy orzecznictwo TSUE

  Ministerstwo Finansów, dążąc do wyeliminowania wyłudzeń VAT, cały czas pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. We wrześniu Sejm zajmie się kolejnymi legislacyjnymi propozycjami. MF zapowiedziało bowiem nowości w zakresie wyrejestrowania podmiotów prowadzących działalność, zmiany dotyczące odwrotnego obciążenia, likwidację rozliczeń kwartalnych, ograniczenie szybkich (25-dniowych) zwrotów podatku, modyfikację odpowiedzialności solidarnej sprzedawcy i nabywcy, a także wprowadzenie obowiązku składania deklaracji elektronicznych oraz powrót do sankcji VAT. Cel prawidłowy, ale wraz z jego realizacją warto przeanalizować na nowo dorobek orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie pojęć dobrej wiary i należytej staranności, w szczególności przy transakcjach łańcuchowych. Dlaczego? Otóż w trakcie prowadzonego postępowania organy skarbowe analizując dany stan faktyczny, bardzo często przywołują wyroki TSUE, które w danej sprawie nie powinny mieć zastosowania, ponieważ nie dotyczą transakcji łańcuchowych. Fiskus przywołuje bowiem w decyzjach wyroki TSUE, w których trybunał stwierdza, że dobra wiara podatnika nie może rodzić prawa do odliczenia podatku VAT, jeżeli nie są spełnione przesłanki materialne tego prawa. Tak, ale wyroki te nie powinny być powoływane przy transakcjach łańcuchowych, gdzie legalnie działający podatnik może nie dopełnić materialnej przesłanki, a i tak przy zachowaniu dobrej wiary, spełniając przesłanki należytej staranności, powinien mieć prawo do odliczenia VAT. Tak stwierdza TSUE w wyrokach w sprawach ŁWK – 56 EOOD, sygn. C-643/11; Stroj trans EOOD, sygn. C-642/11 i Teleos plc. C-409/04 oraz rzecznik generalny Maciej Szpunar w opinii przedstawionej 11 września 2014 r. w sprawach połączonych C-131/13, C-163/13 i C-164/13. Na te orzeczenia oraz opinie organ choć powinien, to się nie powołuje. Jest to niewłaściwe, ponieważ legalnie działające podmioty mogły nigdy fizycznie nie być w posiadaniu przedmiotu transakcji, a tym samym mogły w ogóle nie wiedzieć, że uczestniczą w oszustwie podatkowym, przyjmując do rozliczenia i wystawiając faktury nieznajdujące pokrycia w rzeczywistym obrocie gospodarczym. Nie znaczy to jednak, że automatycznie w sposób świadomy brały udział w karuzeli podatkowej. Istotne jest bowiem, by podatnik działał w dobrej wierze, dochowując przesłanek należytej staranności.

  czytaj więcej

 • Umowę zawartą przed notariuszem trudno podważyć

  Umowę zawartą przed notariuszem trudno podważyć

  Prawnik, który w postępowaniu występuje jako osoba zaufania publicznego daje gwarancję dokonania trafnej oceny sytuacji. Tym bardziej, że strony w razie wątpliwości mogą prosić go o wyjaśnienia.

  czytaj więcej

 • Najem wyklucza ulgę mieszkaniową? Nie wiedzą tego ani sądy, ani fiskus

  Najem wyklucza ulgę mieszkaniową? Nie wiedzą tego ani sądy, ani fiskus

  PIT Ani sądy, ani fiskus nie mają pewności czy najem wyklucza preferencję podatkową

  czytaj więcej

 • Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

  Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

  PROBLEM: Na restauratorów w całym kraju padł blady strach. Kilka dni temu ruszył precedensowy proces, jaki wytoczyła 27-letnia gdańszczanka jednej z sopockich restauracji. Według niej podczas pobytu w lokalu nie pozwolono jej swobodnie nakarmić dziecka piersią. Szefostwo lokalu odrzuca te zarzuty, informuje jedynie, że kelner poprosił kobietę, by nie karmiła przy stoliku, a przeniosła się w bardziej dyskretne miejsce. Było to podyktowane uwagami innych gości, których raziło takie zachowanie. Kobieta domaga się 10 tys. zł odszkodowania oraz przeprosin w mediach. Wspiera ją Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Chce ono, by sąd stwierdził, czy takie traktowanie matek karmiących w miejscach publicznych i ogólnie dostępnych jest zgodne z prawem, czy też jest dyskryminacją. Ta sprawa wywołała olbrzymie poruszenie: w mediach, w prasie, na forach dyskusyjnych. Inni restauratorzy zastanawiają się, czy postępowanie personelu sopockiej restauracji było prawidłowe? Obecnie niewiele restauracji oferuje swoim klientkom wydzielone miejsca do dyskretnego karmienia dzieci. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić właściciel lokalu, aby nie narazić się na zarzuty dyskryminacji? Czy można ustrzec się innych tego typu prowokacji – wszak wygrany precedensowy proces stać się może inspiracją dla naśladowców? Szukamy odpowiedzi na wybrane pytania.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

  Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

  Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną dot. gruntów warszawskich - poinformował we wtorek wieczorek dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Ustawa ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może być problematyczne

  Nieruchomości: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może być problematyczne

  Na przekształceniu użytkowania wieczystego we własność zyskają także deweloperzy. Pytanie jednak, czy nie będzie to już niedozwolona pomoc publiczna.

  czytaj więcej

 • Nie każde odszkodowanie da się odliczyć od przychodu

  Nie każde odszkodowanie da się odliczyć od przychodu

  Wydatek, choćby nawet racjonalnie uzasadniony, nie jest automatycznie podatkowych kosztem – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników