cena zboża

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu cena zboża. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące cena zboża.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Menu restauratora: Jak informować o potrawach, ich składnikach i cenie

  Menu restauratora: Jak informować o potrawach, ich składnikach i cenie

  Na przedsiębiorcach prowadzących restauracje i inne lokale gastronomiczne ciąży wiele obowiązków związanych z poinformowaniem klienta o oferowanych produktach, m.in. prawidłowe określenie nazwy potrawy, wskazanie użytych do jej przyrządzenia składników, alergenów, podanie masy i ceny. Tymczasem znaczna część przepisów prawa żywieniowego znajduje się w aktach prawnych Unii Europejskiej. Oprócz tego niezbędna jest też znajomość kilku polskich ustaw oraz rozporządzeń wykonawczych. Wiele z tych aktów było w ostatnich latach zmienianych. Przykładowo od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra rozwoju z 9 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług (Dz.U. poz. 2121), które jest aktem wykonawczym do ustawy z 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług (Dz.U. poz. 915).

  czytaj więcej

 • Polacy gonią Amerykanów w ilości zjadanego cukru. Czy dorównamy najbardziej otyłej nacji świata?

  Polacy gonią Amerykanów w ilości zjadanego cukru. Czy dorównamy najbardziej otyłej nacji świata?

  32 łyżeczki cukru dziennie zjada razem z pożywieniem przeciętny mieszkaniec kraju nad Wisłą. Nie łasuch, zwyczajny konsument. Wprawdzie Kowalskiemu jeszcze brakuje do Smitha zza wielkiej wody – ten pochłania 110 łyżeczek, jednak jako społeczeństwo jesteśmy na dobrej drodze, aby i w tej cywilizacyjnej konkurencji dorównać najbardziej otyłej nacji świata.

  czytaj więcej

 • MRiRW: Problemy w dostępie do rynku rolnego Ukrainy utrzymują się

  MRiRW: Problemy w dostępie do rynku rolnego Ukrainy utrzymują się

  Ukraina pozostaje ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych, ale wciąż notuje się poważne problemy w dostępie do tego rynku związane m.in. z kwestiami weterynaryjnymi i fitosanitarnymi – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

  czytaj więcej

 • Waluta kary umownej taka sama jak waluta umowy

  Waluta kary umownej taka sama jak waluta umowy

  Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, waluta, w jakiej wyrażona jest kara umowna, powinna być taka sama jak ta, w której określono przedmiot kontraktu – stwierdził Sąd Najwyższy. Dodał jednak, że dłużnik może zapłacić równowartość kary umownej w złotych, o ile umowa mu tego nie zabrania.

  czytaj więcej

 • Król: Oszukiwanie a kłamstwo

  Król: Oszukiwanie a kłamstwo

  Zestawmy dwa fakty. Koncern Mitsubishi oszukiwał w kwestii ilości benzyny spalanej przez samochody i grozi mu upadek. A w Stanach Zjednoczonych, jak podaje poważna gazeta „The Huffington Post”, do tej pory wydano w trakcie kampanii wyborczej co najmniej 2 mld dol. na sterowane wpisy w serwisach społecznościowych. Skala i rodzaj innych oszustw są nieco mniej znane, ale praktycznie nie wiemy, co połykamy jako multiwitaminę i dlaczego pralka działa najwyżej pięć lat.

  czytaj więcej

 • Dobre dane o produkcji i sprzedaży. Ceny wciąż nie chcą rosnąć. Lekko drożeje tylko żywność

  Dobre dane o produkcji i sprzedaży. Ceny wciąż nie chcą rosnąć. Lekko drożeje tylko żywność

  Mocny wzrost produkcji. W kwietniu sprzedaż przemysłu była o 6 proc. większa niż rok wcześniej – podał GUS. Nawet po oczyszczeniu danych z tzw. czynników sezonowych (jak różnica w liczbie dni roboczych) produkcja wzrosła o 5,7 proc. To może być zasługa utrzymującego się solidnego popytu w kraju. Wskazują na to inne dane GUS, o sprzedaży detalicznej.

  czytaj więcej

 • Spowolnienie w giełdowych spółkach. Choć nie wszystkich

  Spowolnienie w giełdowych spółkach. Choć nie wszystkich

  Dla części branż niższe przychody wcale nie oznaczały pogorszenia wyników. Zawdzięczają to niskim cenom surowców (co przełożyło się na ograniczenie kosztów). Wśród firm notowanych na GPW są jednak i takie, które zwiększyły przychody, a mimo to ich zyski spadły. To głównie banki. Spółki notowane na warszawskiej giełdzie miały w I kw. 136,3 mld zł przychodów – wynika z podsumowania sprawozdań finansowych przeprowadzonego przez DGP. Obroty były o 4,6 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Spadek dotknął przede wszystkim sektora paliwowego i wydobywczego.

  czytaj więcej

 • UOKiK walczy ze zmowami przedsiębiorców. Będą nagrody za ujawnienie kartelu?

  UOKiK walczy ze zmowami przedsiębiorców. Będą nagrody za ujawnienie kartelu?

  Przedsiębiorcy opracowują coraz to nowe sposoby zawierania nielegalnych porozumień. Możliwość uniknięcia kary może nie być wystarczającym bodźcem do wyjścia ze zmowy - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  czytaj więcej

 • Przewalutowanie szkodzi akcjom banków

  Przewalutowanie szkodzi akcjom banków

  Kredytodawcy na huśtawce. Po dobrym początku tygodnia dla polskich banków we wtorek po południu zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta przedstawił efekty swoich prac nad ustawą frankową. Informacje te – a właściwie brak informacji o szczegółach przygotowanych rozwiązań – ściągnęły notowania banków w dół, zwłaszcza tych, które mają w swoim portfelach dużo kredytów walutowych.

  czytaj więcej

 • Dobra zmiana z perspektywy prowincji. Taka jest polska wieś pod rządami PiS

  Dobra zmiana z perspektywy prowincji. Taka jest polska wieś pod rządami PiS

  Koń jaki jest, każdy widzi. A jaki jest rolnik, sprzedawczyni gminnego sklepu czy mieszkaniec Polski B w pisowskich czasach? Na pewno zagubiony.

  czytaj więcej

 • Oszuści buszujący w zbożu: Na tym wyłudza się podatek od towarów i usług

  Oszuści buszujący w zbożu: Na tym wyłudza się podatek od towarów i usług

  Pszenica, olej rzepakowy, a przede wszystkim śruta sojowa – na tym wyłudza się dziś podatek od towarów i usług. Na działalności przestępców cierpią uczciwe firmy.

  czytaj więcej

 • PSL: Rolnicy cierpią przez nieudolne rządy PiS

  PSL: Rolnicy cierpią przez nieudolne rządy PiS

  Większość produktów rolniczych trafiających na rynek - jak żyto czy wiśnie - ma niskie ceny skupu, jednak resort rolnictwa nie podejmuje interwencji - uważa PSL. Według posła Mirosława Maliszewskiego, rolnicy "cierpią przez nieudolne rządy PiS".

  czytaj więcej

 • Prezes UOKiK: Zróbmy dobrą reformę inspekcji żywności

  Prezes UOKiK: Zróbmy dobrą reformę inspekcji żywności

  Kontrolą żywności w Polsce zajmuje się pięć różnych inspekcji, które podlegają kilkunastu ośrodkom decyzyjnym. Przykładowo, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) działająca przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi może skontrolować żywność u producenta.

  czytaj więcej

 • Biopaliwowa poprzeczka podniesiona wysoko

  Biopaliwowa poprzeczka podniesiona wysoko

  Po dekadzie funkcjonowania paliw bio w polskiej gospodarce branża staje przed nowym wyzwaniem. Nowa dyrektywa UE wprowadza limit dla produkowanych obecnie biopaliw pierwszej generacji i zachęca do poszukiwania nowych rozwiązań. To skok na głęboką wodę.

  czytaj więcej

 • Dalekie rynki kuszą mimo barier

  Dalekie rynki kuszą mimo barier

  AKCJA DGP Eksport w odległe obszary to wyzwanie. Z każdym rokiem przybywa jednak firm, które je podejmują. W Europie robi się za ciasno.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników