cena netto

Cena netto – cena bez podatku VAT.


 • Zmiany w VAT 2019: Nie zawsze zapłacimy poza split paymentem

  Zmiany w VAT 2019: Nie zawsze zapłacimy poza split paymentem

  Obowiązkowa podzielona płatność to sztandarowa i kluczowa zmiana uszczelniająca VAT. Od 1 listopada br. zastąpi ona inne szczególne rozwiązania stosowane dotychczas w VAT: odwrotne obciążenie, solidarną odpowiedzialność nabywcy i sprzedawcy (choć nie zniknie ona całkowicie z przepisów) oraz kaucję gwarancyjną.

  czytaj więcej

 • Płace plus głosy. Wszystkie obietnice, jakie PiS złożył podczas konwencji

  Płace plus głosy. Wszystkie obietnice, jakie PiS złożył podczas konwencji

  PiS chce rozstrzygnąć kampanię wyborczą, obiecując szybki wzrost minimalnej pensji. Ekonomiści wskazują na ryzyko tej operacji.

  czytaj więcej

 • Brokerów ubywa. Maklerka maklerów nie wyżywi, więc znikają z rynku

  Brokerów ubywa. Maklerka maklerów nie wyżywi, więc znikają z rynku

  Ani obsługa transakcji na giełdzie, ani działalność na foreksie nie dają zysków. Brokerów ubywa. Część chowa się pod skrzydła bankowych właścicieli.

  czytaj więcej

 • Obligacje Apple jak ciepłe bułeczki. Producent iPhone’ów pożycza pieniądze od inwestorów

  Obligacje Apple jak ciepłe bułeczki. Producent iPhone’ów pożycza pieniądze od inwestorów

  Producent iPhone’ów pożycza pieniądze od inwestorów, chociaż ma ponad 200 mld dol. gotówki. Chce wykorzystać niskie stopy procentowe.

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa

  Poradnia rachunkowa

  Czy mandat karny nałożony na pracownika można zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych. W jaki sposób zaksięgować zadatek na poczet dostawy towaru. Na które konto powinny trafić wydatki związane z poszukiwaniem pracowników Gdzie w księgach ująć rozchód towarów przeznaczonych na potrzeby firmy. Jakie operacje księguje się na koncie 201 w sferze budżetowej.

  czytaj więcej

 • Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Narodziny PiSonomiki. Oto wszystkie skutki wyższej pensji minimalnej

  Czy inflacja eksploduje i za towary i usługi zapłacimy więcej? Firmy zaczną uciekać z wynagrodzeniami w szarą strefę? Jak poradzą sobie z tym samorządy, szkoły i szpitale?

  czytaj więcej

 • Żłobki drożeją. Gminy wiedzą, że rodziców stać i nie chcą dopłacać więcej

  Żłobki drożeją. Gminy wiedzą, że rodziców stać i nie chcą dopłacać więcej

  Rosną opłaty za żłobki. I to zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych. Samorządy zaś nie chcą podnosić poziomu dofinansowania, twierdząc, że ich na to nie stać. Koszty przerzucają na rodziców.

  czytaj więcej

 • Godusławski: Tylko recesja może nas uratować [TWEET TYGODNIA]

  Godusławski: Tylko recesja może nas uratować [TWEET TYGODNIA]

  Recesja nie jest dobra i oby jej nigdy w Polsce nie było. Zyski przedsiębiorców będą spadać, ludzie tracić pracę, a rząd będzie oszczędzać lub podnosić podatki, co może jeszcze pogłębić problemy. Politycy, a jakże, mogą także dojść do wniosku, że w tak trudnych czasach podatki trzeba obniżyć, a wydatki zwiększyć, by pomóc gospodarce wyjść na prostą – gorzej, jak się nie uda i zostaniemy z rozdętym deficytem i szybko rosnącym zadłużeniem. Naprawdę trudno znaleźć dobre strony recesji, ale wydaje się, że jej groźba mogłaby tylko uzdrowić polską politykę.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  Jak rozliczyć zwrot towarów u sprzedawcy i nabywcy

  X, spółka z o.o. (podatnik VAT czynny), sprzedała 28 grudnia 2018 r. towary (obuwie) Witoldowi K., przedsiębiorcy prowadzącemu samodzielnie działalność gospodarczą i posiadającemu status podatnika VAT czynnego. 28 grudnia 2018 r. na udokumentowanie sprzedaży została wystawiona faktura na kwotę 12 300 zł (w tym VAT: 2300 zł) i tego samego dnia kontrahent otrzymał tę fakturę wraz z towarami. 3 stycznia 2019 r. spółka otrzymała przelewem zapłatę. X rozpoznała podatek należny i przychody z tytułu sprzedaży obuwia w grudniu 2018 r. Niestety, 30 września 2019 r. doszło do zwrotu towaru przez kontrahenta, przy czym spółka X wystawiła fakturę korygującą na udokumentowanie zwrotu obuwia 30 sierpnia 2019 r. W fakturze tej skorygowano podstawę opodatkowania na minus o 10 000 zł, a podatek należny na minus o 2300 zł. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą 3 września 2019 r., a potwierdzenie odbioru (tzw. żółtą zwrotkę) X otrzymała 10 września 2019 r. Jak spółka powinna rozliczyć otrzymanie zwrotu sprzedanych towarów udokumentowanych fakturą korygującą?

  czytaj więcej

 • F-35 bliżej. Wciąż nie wiadomo, jak sfinansujemy zakup

  F-35 bliżej. Wciąż nie wiadomo, jak sfinansujemy zakup

  Do końca przyszłego tygodnia amerykański Kongres powinien wydać zgodę na sprzedaż samolotów.

  czytaj więcej

 • Bitwa o rekompensaty za prąd

  Bitwa o rekompensaty za prąd

  12 spółek obrotu złożyło wnioski o zwrot pieniędzy za zamrożone ceny prądu. Mali boją się, że dla nich nie wystarczy i wstrzymują rozliczenia.

  czytaj więcej

 • LOT stawia na budowę hubu w Budapeszcie [WYWIAD]

  LOT stawia na budowę hubu w Budapeszcie [WYWIAD]

  - W związku z uziemieniem boeingów 737 MAX uzyskamy wynik operacyjny dużo niższy od zakładanego, szacowanego na 250 mln zł - mówi Rafał Milczarski, prezes LOT.

  czytaj więcej

 • Huta Częstochowa ruszy w październiku

  Huta Częstochowa ruszy w październiku

  Sunningwell, który został dzierżawcą upadającego zakładu, chce go wykupić w ciągu pół roku.

  czytaj więcej

 • Ekoreforma na bakier z UE. Nowe zasady recyklingu to próba wprowadzenia kolejnego podatku?

  Ekoreforma na bakier z UE. Nowe zasady recyklingu to próba wprowadzenia kolejnego podatku?

  Recykling na nowych zasadach to nic innego, jak zapowiedź wprowadzenia kolejnego podatku – ostrzega branża opakowaniowa. I podnosi, że będzie on nie tylko arbitralny, lecz także niezgodny z prawem unijnym.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowy split payment z kolejnymi wątpliwościami

  Obowiązkowy split payment z kolejnymi wątpliwościami

  Już za miesiąc obligatoryjna podzielona płatność zastąpi odwrotne obciążenie. Jednak w przypadku transakcji dokonywanych na przełomie października i listopada nie zawsze jest oczywiste, który z tych mechanizmów trzeba zastosować

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  Jaki CIT i VAT przy sprzedaży bonów towarowych

  W lipcu 2019 r. księgarnia (sp. z o.o.) zleciła drukarni wydrukowanie dwóch rodzajów bonów. Pierwsze to bony jednego przeznaczenia (można nimi zapłacić za sprzedawane w księgarni multimedia objęte podstawową stawką VAT), a drugie to bony różnego przeznaczenia (można zapłacić za wszystkie sprzedawane w księgarni towary, m.in. multimedia, książki, gazety, artykuły papiernicze obłożone stawkami 23, 8 i 5 proc.). Wartość nominalna obu rodzajów bonów wynosi 50 zł i mogą być zrealizowane tylko w punktach handlowych księgarni, które znajdują się w Polsce. Drukarnia przekazała księgarni bony 29 lipca 2019 r. 1 września 2019 r. dwa bony, każdy innego przeznaczenia, nabyła firma X (podatnik VAT czynny), każdy za cenę brutto 45 zł. Zapłatę za nie księgarnia otrzymała w dniu ich sprzedaży. 1 września księgarnia na udokumentowanie sprzedaży bonu jednego przeznaczenia wystawiła fakturę, a na udokumentowanie sprzedaży bonu różnego przeznaczenia wystawiła notę. 30 września 2019 r. oba rodzaje bonów zostały zrealizowane – na ich podstawie zostały wydane dwie płyty z muzyką każda o wartości 50 zł. Także 30 września na udokumentowanie wydania płyty, za którą zapłacono bonem jednego przeznaczenia, został wydany jedynie dokument WZ, natomiast wydanie płyty na podstawie bonu różnego przeznaczenia potwierdzono tego samego dnia fakturą.

  czytaj więcej

 • Fiskus napędzi klientów polskim bankom i SKOK-om

  Fiskus napędzi klientów polskim bankom i SKOK-om

  Przedsiębiorcy, którzy kupują towary z zagranicznych magazynów, mogą mieć problem z zaliczeniem wydatku do podatkowych kosztów, jeżeli zapłacą na rachunek nieznany polskiej skarbówce.

  czytaj więcej

 • Nowe zamówienia publiczne na ostatniej prostej. Ale jeszcze nie wszystko uporządkowano

  Nowe zamówienia publiczne na ostatniej prostej. Ale jeszcze nie wszystko uporządkowano

  Senat 27 września 2019 r. bez poprawek przyjął nowe prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.). To znaczy, że za 15 miesięcy wejdą w życie 623 nowe przepisy.

  czytaj więcej

 • Pacjenci chorego państwa. Mało lekarzy oraz brakujące leki. Z czym jeszcze boryka się służba zdrowia?

  Pacjenci chorego państwa. Mało lekarzy oraz brakujące leki. Z czym jeszcze boryka się służba zdrowia?

  Braki kadrowe, kolejki do specjalistów, zadłużone szpitale czy brakujące leki w aptekach. Z jakimi jeszcze problemami boryka się służba zdrowia?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników