Budownictwo wodne

Budownictwo wodne, dział budownictwa zajmujący się wznoszeniem budowli wodnych (np.


 • Perły Samorządu 2018: Oto najlepsze strony internetowe w gminach wiejskich

  Perły Samorządu 2018: Oto najlepsze strony internetowe w gminach wiejskich

  Gmina Iława od wielu lat buduje nie tylko wizerunek miejscowości przyjaznej turystom, ale robi też wiele, by jej klimat służył również inwestorom. Stawia na szybkość podejmowania decyzji w urzędzie gminy. Dlatego każdy przedsiębiorca – czy to mały, czy to duży – ma swojego opiekuna, który prowadzi go od początku do końca danej procedury, przyspieszając tym samym wydawanie np. decyzji środowiskowej czy pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym w Iławie.

  czytaj więcej

 • Podpórka dla domów z drewna, czyli inwestycje bardziej eko

  Podpórka dla domów z drewna, czyli inwestycje bardziej eko

  Inwestowanie w energo oszczędne budownictwo drewniane oraz zarządzanie ekomieszkaniami – tym głównie ma zajmować się nowa spółka Polskie Domy Drewniane. Dziś wchodzą w życie przepisy nowelizacji prawa ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.) formalnie powołujące państwową firmę do życia.

  czytaj więcej

 • Kowalczyk: Polskie Domy Drewniane powinny ruszyć na przełomie października i listopada

  Kowalczyk: Polskie Domy Drewniane powinny ruszyć na przełomie października i listopada

  Na przełomie października i listopada powinna zacząć działać spółka Polskie Domy Drewniane - uważa minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ma ona wspierać energooszczędne, drewniane budownictwo mieszkaniowe w Polsce.

  czytaj więcej

 • IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego

  IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego

  W dniach 18-19 października 2018 r. w Siedlcach odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018, poświęcona filarom polskiej gospodarki przyszłości, którego głównym organizatorem jest Europejskie Centrum Biznesu

  czytaj więcej

 • Domy bedą polskie, ale drewno zagraniczne

  Domy bedą polskie, ale drewno zagraniczne

  Ambitne plany budowy 45 tys. budynków może pokrzyżować m.in. brak odpowiedniej technologii obróbki ekologicznego surowca

  czytaj więcej

 • Smog wygrywa z przepisami

  Smog wygrywa z przepisami

  W temacie walki z zanieczyszczeniami powietrza zmieniło się dużo i niewiele zarazem. Ruszył już program dopłat dla mieszkańców „Czyste powietrze”. Rządzący zapowiedzieli, że zabiorą się za smog komunikacyjny. Stawiają sobie też za cel poprawę warunków dla rozwoju ciepłownictwa. Batalia postępuje więc na coraz większej liczbie frontów. Daleko nam jednak do zwycięstwa. O tym, co jeszcze należy zrobić i jakich błędów unikać, rozmawialiśmy podczas debaty „Smog, edukacja, jakość życia – niedokończony dialog” w redakcji DGP.

  czytaj więcej

 • Śmieci w inteligentnym mieście

  Śmieci w inteligentnym mieście

  Czujniki w pojemnikach na odpady, monitoring magazynów, komunikujące się ze sobą śmieciarki. Brzmi jak science fiction, choć niewykluczone, że już w nieodległej przyszłości będą to stałe elementy naszej codzienności. Owe technologiczne usprawnienia to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, jaką jest smart city. O tym, jak znaleźć balans między ambitnymi celami i futurystycznymi wizjami a obecnymi możliwościami prawnymi i finansowymi rozmawiali uczestnicy debaty „Miasto-idea” organizowanej przez DGP

  czytaj więcej

 • Zasady przelotu dronami ULC uzgodni z samorządami

  Zasady przelotu dronami ULC uzgodni z samorządami

  Im więcej będzie bezzałogowych statków powietrznych, tym szybciej trzeba będzie uregulować zasady ich ruchu. Na terenach miejskich powinny się tym zająć władze lokalne.

  czytaj więcej

 • Zatory płatnicze – mur do przebicia

  Zatory płatnicze – mur do przebicia

  Firmy budowlane nie korzystają z boomu na mieszkania i odbicia w inwestycjach. A przynajmniej nie wszystkie

  czytaj więcej

 • Bieszczadzkie przepychanki. Kto ma rację w sporze o fabrykę węgla w Ustrzykach Dolnych?

  Bieszczadzkie przepychanki. Kto ma rację w sporze o fabrykę węgla w Ustrzykach Dolnych?

  Ustrzyki Dolne – zimowa stolica Bieszczad i matecznik polskiego punk rocka – nagle zaczęły budzić zainteresowanie lokalnych i ogólnopolskich mediów. Powód? Mająca w nich powstać do końca 2020 roku fabryka węgla drzewnego.

  czytaj więcej

 • Tworzymy ekosystem wsparcia rozwoju

  Tworzymy ekosystem wsparcia rozwoju

  Ewa Nowak-Iskra: Możemy pochwalić się bardzo dużym udziałem naszego banku w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego

  czytaj więcej

 • Niezwykłe miejsca na Podlasiu. Gdzie warto pojechać?

  Niezwykłe miejsca na Podlasiu. Gdzie warto pojechać?

  Unikatowa w skali Europy przyroda z Puszczą Białowieską na czele to główny, choć niejedyny, walor malowniczego Podlasia. Zabytkowa zabudowa podlaskiej wsi, najgłębsze jezioro w Polsce, polsko-litewskie pogranicze z bogata historią oraz mniej znana Puszcza Knyszyńska to miejsca, które również warto odwiedzić.

  czytaj więcej

 • Energopol-Szczecin - podołamy każdemu wyzwaniu

  Energopol-Szczecin - podołamy każdemu wyzwaniu

  Jeszcze w tym roku ruszy w Łodzi budowa największego tunelu kolejowego w Polsce (nie licząc warszawskiego metra, które należy do innej kategorii). Łódzki tunel przejdzie pod całym śródmieściem i połączy stację Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Ponad trzykilometrowy odcinek dwutorowy plus cztery kilometrowe odcinki z pojedynczym torem – to w największym skrócie rozmiar inwestycji. Wykonania tego gigantycznego przedsięwzięcia podjęła się polska firma Energopol-Szczecin S.A.

  czytaj więcej

 • Coraz więcej kontraktów na budowę dróg i kolei będzie zrywanych [STUDIO DGP]

  Coraz więcej kontraktów na budowę dróg i kolei będzie zrywanych [STUDIO DGP]

  - W branży mamy kumulację przetargów i dużych kontraktów, dotyczących dróg i kolei, a także inwestycji samorządów, jednak sytuacja jest trudna - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG, wiceprezydent Pracodawców RP.

  czytaj więcej

 • Po co nam miedź

  Po co nam miedź

  Miedź (Cu) jest ceglastoczerwonym metalem. Bardzo dobrze przewodzi ciepło i prąd elektryczny i jest bardzo odporna na działanie substancji chemicznych.

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialna i ekologiczna produkcja tworzyw sztucznych

  Odpowiedzialna i ekologiczna produkcja tworzyw sztucznych

  Mimo trendu odchodzenia od plastiku, nie możemy całkowicie wyeliminować tworzyw sztucznych z naszego życia. Ograniczamy używanie plastikowych wyrobów jednorazowego użytku, ale są dziedziny gospodarki, gdzie tworzywa sztuczne są, póki co, niezastąpione. Sedno tkwi w skutecznym recyklingu tych produktów.

  czytaj więcej

 • Ma powstać fundusz celowy dla spółek energetycznych

  Ma powstać fundusz celowy dla spółek energetycznych

  We wtorek rząd zapoznał się z rekomendacjami resortu środowiska w sprawie funkcjonowania unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS) po 2020 r. Chodzi o handel pozwoleniami, które uprawniają m.in. elektrownie i fabryki do emisji CO2 w Unii. Od 2021 r. zmieniają się niektóre zasady tego rynku, do których musi się przystosować również Polska.

  czytaj więcej

 • Czy sporami o przyłączenie do sieci nie powinny się zająć Wody Polskie?

  Czy sporami o przyłączenie do sieci nie powinny się zająć Wody Polskie?

  Skoro strzegą wysokości stawek wodociągowo-kanalizacyjnych, powinny też wnikliwie analizować sytuacje konfliktowe, jakie mają miejsce przy występowaniu o dostęp do sieci. Co na to regulator? Nie we wszystkich kwestiach mamy prawo rozstrzygać – tłumaczy w stanowisku wysłanym DGP.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników