biznes finanse

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu biznes finanse. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące biznes finanse.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Los sprzyja przedsiębiorczym [OPINIA]

  Los sprzyja przedsiębiorczym [OPINIA]

  Pracują 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, są przytłoczeni odpowiedzialnością za powodzenie firmy i nie mogą być pewni jutra. A do tego, co osiągnęli, doszli przede wszystkim determinacją i ciężką pracą – tak Polacy postrzegają dziś przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Pewność prawa? Nie żartujmy!

  Pewność prawa? Nie żartujmy!

  Szesnaście. Tyle razy w ostatnim roku zmieniło się prawo farmaceutyczne. Zaledwie siedem – kodeks spółek handlowych. Choć do k.s.h. należy inny rekord. Podczas 84. posiedzenia Sejmu obecnej kadencji, w lipcu 2019 r., przegłosowano trzy różne nowelizacje kodeksu. Posłowie przyznawali, że w sumie nie odróżniają procedowanych projektów. Wiedzieli, że wszystkie „dotyczą spółek”.

  czytaj więcej

 • Partnerstwo publiczno-prywatne poniosło porażkę

  Partnerstwo publiczno-prywatne poniosło porażkę

  Przez 10 lat partnerstwa publiczno-prywatnego realizowano zaledwie 131 projektów o wartości niecałych 6 mld zł. W skali całej gospodarki to liczby bez większego znaczenia.

  czytaj więcej

 • Transformacja cyfrowa. Informatyzacja sprawozdawczości szansą dla biznesu

  Transformacja cyfrowa. Informatyzacja sprawozdawczości szansą dla biznesu

  Transformacja cyfrowa w sprawozdawczości finansowej i podatkowej w Polsce w ostatnich latach robi wrażenie. Administracja postawiła przed przedsiębiorcami bardzo wysokie wymagania i dała bardzo krótkie terminy na dostosowanie się.

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Nie ma przyszłości bez współpracy biznesu i państwa

  Na ile władza powinna się angażować w różne projekty unowocześniające gospodarkę, jak powinna wyglądać współpraca urzędników i przedsiębiorców, jak ci ostatni mogą wpływać na ważne polityczne decyzje – o tych sprawach dyskutowano w redakcji Dziennika Gazety Prawnej w ramach projektu „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT od 1 listopada. Oto 5 faktów o split payment

  Zmiany w VAT od 1 listopada. Oto 5 faktów o split payment

  Już niebawem część przedsiębiorców obowiązkowo zastosuje podzieloną płatność przy transakcjach. Skarbówka cieszy się z kolejnego narzędzia kontroli VAT, a biznes obawia się o płynność finansową.

  czytaj więcej

 • Łęgiewicz: Samsung rozpocznie współpracę z rządem w zakresie cyberbezpieczeństwa

  Łęgiewicz: Samsung rozpocznie współpracę z rządem w zakresie cyberbezpieczeństwa

  - Nie ma nic ważniejszego od bezpieczeństwa danych, które są przechowywane w naszych urządzeniach. W Polsce mamy wyjątkowo wysoko wykwalifikowany zespół w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dlatego razem z rządem będziemy pracować nad stworzeniem bezpiecznych polityk – mówi DGP Jacek Łęgiewicz, Dyrektor do spraw publicznych Samsung Polska.

  czytaj więcej

 • Redeleanu: Druga Japonia? Dziś lepiej być drugą Polską [WYWIAD]

  Redeleanu: Druga Japonia? Dziś lepiej być drugą Polską [WYWIAD]

  - Nasza rola polega m.in. na tym, by wspierać warunki do powstawania nowych firm. To one są często źródłem innowacyjności i zmian. Nowe firmy transformują segmenty rynku, na których mamy podmioty zasiedziałe - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK w rozmowie z Robertem Redeleanu, prezesem UPC Polska.

  czytaj więcej

 • NPBP: Polska odrabia dystans do najbardziej rozwiniętych państw świata

  NPBP: Polska odrabia dystans do najbardziej rozwiniętych państw świata

  Polska odrabia dystans do najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Tempo naszego rozwoju jest teraz wyższe niż choćby w innych krajach zachodniej Europy. Zawdzięczamy to przede wszystkim przedsiębiorczości Polaków, która jest i musi być stymulowana przez politykę gospodarczą rządu.

  czytaj więcej

 • NPBP: Rejestry po estońsku, czyli jak dać obywatelom i gospodarce wędkę, a nie rybę

  NPBP: Rejestry po estońsku, czyli jak dać obywatelom i gospodarce wędkę, a nie rybę

  Ten artykuł jest o Estonii - kraju położonym niedaleko od Polski (z Suwałk do miejscowości Valga na granicy łotewsko – estońskiej jest zaledwie 546 kilometrów), a który wyprzedził Polskę (i znakomitą większość krajów świata) w dziedzinie cyfryzacji o dekadę.

  czytaj więcej

 • NPBP: Pamiętaj, chemiku młody [FELIETON]

  NPBP: Pamiętaj, chemiku młody [FELIETON]

  Co podatki mają wspólnego z chemią? Nie wymagamy od osób zajmujących się fiskalizmem wielkiej wiedzy z tej dziedziny, ale okazuje się, że przydatne są nawet podstawy. W tym przypadku chodzi o dwie znane ze szkoły substancje – wodę (H2O) i etanol (C2H5OH).

  czytaj więcej

 • NPBP: A successful career begins with informal education

  NPBP: A successful career begins with informal education

  Education is not a lone island – it is shaped and influenced by all the rapid changes that other sectors of the economy are facing. Be it young people, employees, employers or retirees – no matter the age or group – education concerns every single one of us. And it is up to every single one of us to educate ourselves today and every single day to live and work in the world of tomorrow, whatever tomorrow will look like.

  czytaj więcej

 • Gala "Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości"

  Gala "Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości"

  Wydanie specjalne DGP i wieczorna gala „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości” wieńczą trwającą od 9 września VII edycję akcji. W tym roku temat przewodni brzmiał: Przedsiębiorca – podatnik, pracodawca, partner. Redakcja postanowiła wsłuchać się w głos tych, którzy przyczyniają się do modernizacji polskiej gospodarki i pomagają w rozwoju naszego eksportu. Zagraniczni inwestorzy to nie tylko miejsca pracy, ale przede wszystkim ważna cześć internacjonalizacji polskiej gospodarki.

  czytaj więcej

 • NPBP: Industrial Revolution 4.0

  NPBP: Industrial Revolution 4.0

  One of the most important sectors contributing vastly to the growth of Poland’s economy over the last 15+ years is the business services sector.

  czytaj więcej

 • Gowin: Kluczową kwestią będzie mobilizacja elektoratu [WYWIAD]

  Gowin: Kluczową kwestią będzie mobilizacja elektoratu [WYWIAD]

  Nasza koalicja działa bardzo harmonijnie. Jarosław Kaczyński – i mówię to jako komplement – uprawia imperialny model polityki - mówi Jarosław Gowin wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

  czytaj więcej

 • Informatyzacja ledwo nadąża za zmianami w podatkach [DEBATA PODATKOWA]

  Informatyzacja ledwo nadąża za zmianami w podatkach [DEBATA PODATKOWA]

  Informatyzacja zmienia sposób rozliczania podatków niezależnie od działań fiskusa. Jednocześnie działania fiskusa wkraczają w te rozliczenia i zmieniają systemy. Jak informatyzacja zmienia postrzeganie podatków w firmach?

  czytaj więcej

 • Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Nowe obowiązki dla wielu spółek

  Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Nowe obowiązki dla wielu spółek

  Rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Wielu przedsiębiorców ma kłopoty z ustaleniem tego, kogo wpisać. A kto się nie wpisze w ogóle, zapłaci. I to do 1 mln zł.

  czytaj więcej

 • MF wyjaśnia wątpliwości dotyczące obowiązkowego split paymentu

  MF wyjaśnia wątpliwości dotyczące obowiązkowego split paymentu

  Od 1 listopada podzieloną płatność będą obligatoryjnie stosować firmy działające w takich branżach jak np. elektroniczna, budowlana, paliwowa, stalowa, metali nieżelaznych czy recyklingu. Na łamach DGP zwracaliśmy uwagę, że regulacje wprowadzające obowiązek stosowania tego mechanizmu zostały nieprecyzyjnie sformułowane, więc ich stosowanie może sprawić podatnikom w praktyce wiele kłopotów. Aby rozwiać ich wątpliwości, poprosiliśmy resort finansów o wyjaśnienie kwestii, które według ekspertów nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte w przepisach. 

  czytaj więcej

 • Dlaczego nie powinno się repolonizować mBanku

  Dlaczego nie powinno się repolonizować mBanku

  Chęć sprzedaży przez Commerzbank kontrolnego pakietu akcji mBanku jest dla państwa idealną okazją, aby kontynuować nacjonalizację w gospodarce. Jednak w dłuższej perspektywie byłby to zły scenariusz dla banku, jego deponentów, branży bankowej, a także samego państwa oraz… polityki klimatycznej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników