benzyna

Benzyna – jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy.


 • Nowe obowiązki firm od 1 maja 2019 roku. Kasy fiskalne online wróciły do Sejmu

  Nowe obowiązki firm od 1 maja 2019 roku. Kasy fiskalne online wróciły do Sejmu

  Posłowie podjęli decyzję ws. procedowanych od prawie roku przepisów dotyczących kas fiskalnych online. Wymiana tradycyjnych urządzeń na nowe podzielona jest na etapy i rozpocznie się już w maju. Jako pierwsi będą musieli wprowadzić je m.in. przedstawiciele branży paliwowej.

  czytaj więcej

 • Bąk: Luksus egalitarny. Witajcie w świecie Frajerarri!

  Bąk: Luksus egalitarny. Witajcie w świecie Frajerarri!

  Jest taki projektant mody Philipp Plein. Pan Plein ma nieograniczoną i wyjątkowo bujną wyobraźnię, co jest nieco dziwne, zważywszy na fakt, że to Niemiec. Projektuje ciuchy dla ludzi, którzy lubią publicznie pokazywać, że ich życie jest usłane 100-dolarowymi banknotami. Ludzi, którzy noszą na nadgarstkach zegarki tak duże, że człowiek jest autentycznie zaskoczony, iż co godzinę nie wyskakuje z nich kukułka. Ludzi, których domy pod względem wielkości przypominają tureckie hotele. We wszystkich 50 łazienkach, jakie w nich znajdziecie, zainstalowano krany z 24-karatowego złota.

  czytaj więcej

 • UOKiK: W tym roku już blisko 140 skarg na branżę turystyczną

  UOKiK: W tym roku już blisko 140 skarg na branżę turystyczną

  W tym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostał już ok. 140 skarg dotyczących branży turystycznej - poinformował w piątek UOKiK. Chodziło np. o zakwaterowanie w innym hotelu niż w umowie, brudne i zniszczone pokoje, brak klimatyzacji, zmianę godziny wylotu.

  czytaj więcej

 • Dobra forma PKO BP wcale nie oznacza, że wszystkie polskie banki tak mają [OPINIA]

  Dobra forma PKO BP wcale nie oznacza, że wszystkie polskie banki tak mają [OPINIA]

  Jaka jest różnica między bankierem a dużą pizzą? Pizza wyżywi czteroosobową rodzinę” – takim dowcipem żyli Niemcy w ostatnich dniach karnawału 2009 r. W zabawie nie przeszkadzały im recesja, upadające firmy i masowe zwolnienia. – Bo niemiecki karnawał musi być huczny, prześmiewczy i beztroski – drwił Piotr Aleksandrowicz na łamach „Newsweeka”. Przekonywał, że dezynwoltura w czasie recesji świadczy o słabości systemu i w przypadku Niemiec może się odbić finansową czkawką.

  czytaj więcej

 • Bąk: Nie pytajcie o najlepsze auto

  Bąk: Nie pytajcie o najlepsze auto

  Co tydzień piszę w tym miejscu dużo o swoim życiu, jeszcze więcej o życiu innych i tylko trochę o samochodach. Do tego od niedawna współprowadzę program motoryzacyjny w telewizji, w którym więcej dowcipkuję, niż jeżdżę. Średnio co tydzień zmieniam auto, ale wyłącznie po to, żeby nie musieć kupować własnego. Prowadzę konto na Inście, na którym nieregularnie pokazuję się w obecności któregoś z moich dzieci, żony, znajomych, współpracowników, psa, butelki wina, ewentualnie jakiegoś nowiutkiego modelu.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT 2019: Rząd łata luki w pakiecie paliwowym. Co się zmieni?

  Zmiany w VAT 2019: Rząd łata luki w pakiecie paliwowym. Co się zmieni?

  Od września br. zmieni się m.in. definicja paliw silnikowych, a preparaty smarowe zostaną opodatkowane wysoką stawką akcyzy

  czytaj więcej

 • Jaki samochód dla nowoczesnej rodziny wybrać?

  Jaki samochód dla nowoczesnej rodziny wybrać?

  Wybór auta dla rodziny nie jest łatwym zadaniem. Samochód rodzinny musi być przecież uniwersalny i zaspokajać nie tylko potrzeby kierowcy, ale i jego częstych pasażerów. Na szczęście na rynku nie brakuje samochodów stworzonych z myślą o rodzinach, które oferują sprytne rozwiązania i sprawdzą się doskonale w wielu zastosowaniach.

  czytaj więcej

 • Ropa na giełdach mocniej zyskuje. Zapasy spadły aż o 11 mln baryłek

  Ropa na giełdach mocniej zyskuje. Zapasy spadły aż o 11 mln baryłek

  Ropa na giełdzie w Nowym Jorku mocniej drożeje, bo jej amerykańskie zapasy spadły w ub. tygodniu aż o 11 mln baryłek - podają maklerzy.

  czytaj więcej

 • Unijne cele oznaczają dominację aut elektrycznych

  Unijne cele oznaczają dominację aut elektrycznych

  W kwietniu 2009 r. Unia Europejska przyjęła wraz z rozporządzeniem 443/2009 cele redukcji emisji CO2 z samochodów osobowych na lata 2015 oraz 2020. Uzgodniono, że w 2015 r. średnia emisja dla wszystkich wyprodukowanych przez daną firmę samochodów mogła wynieść nie więcej niż 130 g CO2 na przejechany kilometr.

  czytaj więcej

 • Weszły w życie dwa pakiety. Olejowy i paliwowy 2.0

  Weszły w życie dwa pakiety. Olejowy i paliwowy 2.0

  Od 1 września przedsiębiorcy sprowadzający do Polski paliwa z innego kraju Unii Europejskiej muszą rozliczać VAT w ciągu 5 dni.

  czytaj więcej

 • Czy po ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej cena ropy pójdzie mocno w górę?

  Czy po ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej cena ropy pójdzie mocno w górę?

  Największe w historii uderzenie w rynek ropy naftowej wywołało natychmiastowy wzrost jej cen o prawie 20 proc. Ale wkrótce potem surowiec zaczął ponownie tanieć. Teraz wszystko zależy od tego, jak szybko Arabia Saudyjska upora się z naprawami w rafineriach. Inwestorzy starają się zachować spokój.

  czytaj więcej

 • Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Paliwa mocno w górę

  Atak na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Paliwa mocno w górę

  Polscy producenci bardzo szybko zareagowali na wzrost notowań ropy naftowej po weekendowym ataku na instalacje w Arabii Saudyjskiej.

  czytaj więcej

 • Słowik: Znów o mafii lekowej, a właściwie o polityce

  Słowik: Znów o mafii lekowej, a właściwie o polityce

  Mafia lekowa została rozbita po raz 384 645. A ostatnie macki farmaceutycznej ośmiornicy są właśnie odrąbywane przez prokuratorów, którzy wreszcie – dzięki Prawu i Sprawiedliwości – otrzymali narzędzia, o które zabiegali latami.

  czytaj więcej

 • Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków

  Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej była tematem dyskusji, jaka miała miejsce 17 września w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych firm rodzinnych w stolicy. Inicjatorem debaty było Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, a partnerem wydarzenia Family Business Network Poland. Pierwszy raz w Polsce politycy debatowali nad sprawami dotyczącymi tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców. – Mam nadzieję, że spotkanie to rozpocznie szeroką debatę o firmach rodzinnych i ich roli w naszej gospodarce – powiedział Łukasz Rotarski, członek zarządu krajowego i prezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych (IFR), inaugurując obrady. Jak podkreślił, reprezentuje on też własną firmę rodzinną jako sukcesor w drugim pokoleniu.

  czytaj więcej

 • Drogę wybuduje tylko firma z betoniarką napędzaną gazem?

  Drogę wybuduje tylko firma z betoniarką napędzaną gazem?

  Czy firmy budowlane będą musiały realizować zamówienia publiczne, używając samochodów elektrycznych lub na gaz? Tak wynikałoby z literalnego brzmienia przepisów.

  czytaj więcej

 • Zabezpiecz siebie, zabezpiecz swój dom

  Zabezpiecz siebie, zabezpiecz swój dom

  Kiedy myślimy o naszym domu, jakie obrazy jako pierwsze malują się w naszej głowie? Dom to ludzie, którzy go tworzą. Jest to miejsce, ostoja gdzie razem z najbliższymi chcemy się czuć przede wszystkim bezpiecznie. Statystycznie w samej Europie rocznie wybucha ok. 2,2 miliona pożarów, z czego to właśnie w naszych domach zanotowano około 800 tysięcy przypadków, a 350 tysięcy dotyka właścicieli aut również w czasie podróży.

  czytaj więcej

 • Ropa pod presją. Na rynkach oceny, że kompromis w handlu USA-Chiny trudny do osiągnięcia

  Ropa pod presją. Na rynkach oceny, że kompromis w handlu USA-Chiny trudny do osiągnięcia

  Notowania ropy naftowej są pod presją - na rynkach ocenia się, że trudno będzie osiągnąć kompromis w rozmowach handlowych USA-Chiny, a to nie pomoże globalnej gospodarce - wyliczają maklerzy.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników