benz

Benzyna – jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy.


 • Wystartowała IX edycja konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku!

  Wystartowała IX edycja konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku!

  Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką nagrodzi najlepsze przedsiębiorczynie w Polsce. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 listopada 2017r.

  czytaj więcej

 • Co ma BMW do wiatraków. "Polska nie jest już naszym priorytetem"

  Co ma BMW do wiatraków. "Polska nie jest już naszym priorytetem"

  Udziałowcy niemieckiego koncernu stracili miliony na OZE i nie sfinansują infrastruktury do ładowania e-aut nad Wisłą.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż nowych autobusów wzrosła o 81,7%

  Sprzedaż nowych autobusów wzrosła o 81,7%

  Polscy przewoźnicy zarejestrowali łącznie 229 nowych autobusów w lutym br., co oznacza wzrost o 81,7% r/r, wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i firmy JMK, przygotowanej na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Firmy prognozują, że rejestracje nowych autobusów w całym 2018 r. mogą sięgnąć 2,9 tys. sztuk tj. o 30% więcej r/r

  czytaj więcej

 • Wzrosła liczba rejestracji nowych pojazdów pow. 3,5t

  Wzrosła liczba rejestracji nowych pojazdów pow. 3,5t

  Warszawa, 10.04.2018 (ISBnews) - Rejestracje nowych pojazdów użytkowych powyżej 3,5 t wzrosły o 4,3% r/r w marcu do 3 115 sztuk, w tym rejestracje samochodów ciężarowych wzrosły o 8,9% r/r do 2 905 szt., a autobusów spadły o 34,2% do 210, podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

  czytaj więcej

 • Eureka: Smog się nie przeciśnie

  Eureka: Smog się nie przeciśnie

  Czy to się komuś podoba, czy nie, to minie trochę czasu, zanim wygramy walkę z zanieczyszczeniem powietrza. W tym czasie możemy jednak toksyn nie wpuszczać do mieszkań – dzięki rozwiązaniu naukowca z Krakowa.

  czytaj więcej

 • Warto łączyć siły z biznesem, i z sąsiadami

  Warto łączyć siły z biznesem, i z sąsiadami

  Współpraca z przedsiębiorcami nie tylko poprawia klimat inwestycyjny i pomaga zapobiegać bezrobociu. Przynosi także bardzo konkretne ułatwienia dla mieszkańców, zwłaszcza kiedy zaangażuje się wielu partnerów.

  czytaj więcej

 • Jaki prestiż ma na Zachodzie Man Booker International Prize?

  Jaki prestiż ma na Zachodzie Man Booker International Prize?

  Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę literacką Man Booker International Prize za powieść „Bieguni”. Ściślej rzecz ujmując: otrzymała ją na spółkę z brytyjską tłumaczką „Biegunów” Jennifer Croft. W związku z tym wydarzeniem – w istocie niezwykłym, bo trudno mi sobie przypomnieć, kiedy ostatnio nagrodzono polską prozę jakimś liczącym się globalnie wyróżnieniem – pojawiło się wiele rozmaitych wątpliwości i pytań. Czy ta nagroda naprawdę jest tak prestiżowa, jak powtarzają media? Skąd się bierze jej wysoka ranga? Dlaczego w aktualnej formule funkcjonuje dopiero od paru lat? I z jakiego powodu nagrodzono książkę, która w Polsce ukazała się przed ponad dekadą?

  czytaj więcej

 • Zielona energia dla zakładów przemysłowych – tanie i stabilne rozwiązanie na rosnące ceny energii elektrycznej.

  Zielona energia dla zakładów przemysłowych – tanie i stabilne rozwiązanie na rosnące ceny energii elektrycznej.

  Od roku 2007 obowiązuje w Polsce zasada tzw. third party access (pl. dostęp do infrastruktury dla strony trzeciej, inaczej w skrócie TPA). Oznacza ona m.in. to, że możliwe jest zawarcie umowy na dostawę energii elektrycznej pomiędzy podmiotami za pomocą użyczenia istniejącej sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej na potrzeby realizacji takiej umowy.

  czytaj więcej

 • "Kamerdyner" już po premierze. To nowy film Filipa Bajona o miłości i Kaszubach

  "Kamerdyner" już po premierze. To nowy film Filipa Bajona o miłości i Kaszubach

  Epicka opowieść o miłości, która rozwija się wbrew konwenansom na tle wielkiej historii - to "Kamerdyner", najnowszy film Filipa Bajona. Rozpisany na kilkadziesiąt lat obraz o skomplikowanych losach Kaszubów, Niemców i Polaków, miał we wtorek w Warszawie swoją premierę.

  czytaj więcej

 • Czy komunikujące się ze sobą pojazdy podniosą bezpieczeństwo na drogach?

  Czy komunikujące się ze sobą pojazdy podniosą bezpieczeństwo na drogach?

  Zagrożenia na polskich drogach i nowe technologie w transporcie były jednym z tematów debat podczas tegorocznej edycji Open Eyes Economy Summit w Krakowie

  czytaj więcej

 • Trochę o nowym Mercedesie A200

  Trochę o nowym Mercedesie A200

  Eksperci donoszą, że nasze dzieci to mięczaki – ich mięśnie mają konsystencję purée ziemniaczanego, nie odróżniają piłki lekarskiej od piłki do metalu i są święcie przekonane, że „skok przez kozła” to nowa lektura szkolna. Badania przeprowadzone przez AWF dowodzą, że współczesny 10-latek utrzymuje się w zwisie na drążku najwyżej osiem sekund, podczas gdy my za młodu mogliśmy to robić na trzepaku pod blokiem przez całą dobę. I wyłącznie wrzeszcząca „Obiad!!! Do domu!!!!” z trzeciego piętra matka była w stanie sprawić, że kurczowy uścisk puszczał. Nasze potomstwo ma słabsze wyniki w bieganiu i skakaniu niż my, gdy byliśmy w ich wieku. Prawdopodobnie nawet dzisiaj będziecie w stanie zrobić więcej pompek niż wasz nastoletni syn. Zresztą niewykluczone, że jedyna pompka, jaką zna, to ta od roweru. Oczywiście pod warunkiem, że jest hipsterem. Bo w przeciwnym wypadku nie wie nawet, co to rower.

  czytaj więcej

 • Impreza w Genewie coraz mniej przypomina salon motoryzacyjny

  Impreza w Genewie coraz mniej przypomina salon motoryzacyjny

  Szwajcarska impreza coraz mniej przypomina salon motoryzacyjny, a coraz bardziej targi sprzętu elektrycznego. A jednocześnie oddział szpitala psychiatrycznego, na którym ulokowano pacjentów myślących, że są nieślubnym dzieckiem Ferdynanda Porsche'a i Carla Benza

  czytaj więcej

 • Jak skutecznie obniżyć ceny prądu dla firm?

  Jak skutecznie obniżyć ceny prądu dla firm?

  Zwiększenie efektywności energetycznej, zakupy grupowe, inwestycje w zieloną energię oraz niższa akcyza – tak przedsiębiorcy mogą walczyć z wysokimi rachunkami

  czytaj więcej

 • Zainwestuj w Jaworzynie Śląskiej!

  Zainwestuj w Jaworzynie Śląskiej!

  Jaworzyna Śląska (woj. dolnośląskie) oferuje grunty inwestycyjne, atrakcyjnie zlokalizowane w tamtejszej Strefie Przemysłowej, przy drodze dojazdowej do autostrady A4 i drogi ekspresowej S3.

  czytaj więcej

 • Produkcja samolotów. Amerykański rząd zawsze pomoże

  Produkcja samolotów. Amerykański rząd zawsze pomoże

  Amerykańscy producenci samolotów mieli po II wojnie światowej Europę na widelcu. Ale Stary Kontynent stanął im ością w gardle

  czytaj więcej

 • Motobanki zostają, ale znikają

  Motobanki zostają, ale znikają

  Wkrótce na naszym rynku będzie działał tylko jeden bank wyspecjalizowany w finansowaniu zakupów aut i podlegający w pełni polskiemu nadzorowi.

  czytaj więcej

 • Wzrost dochodów z CIT to głównie efekt większej konsumpcji

  Wzrost dochodów z CIT to głównie efekt większej konsumpcji

  Nie zidentyfikowano w Polsce istotnych zmian w poziomie wykazanego podatku, które mogłyby być efektem realnego uszczelnienia systemu w zakresie daniny od osób prawnych

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników