becker gary

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu becker gary. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące becker gary.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ekonomiczna wojna o alkohol

  Ekonomiczna wojna o alkohol

  Niewiele rzeczy dzieli dziś ekonomistów tak bardzo jak alkohol. Niekiedy wywołuje on ostrzejsze spory niż wysokość podatków, walka z bezrobociem czy rola państwa w gospodarce.

  czytaj więcej

 • Wolność, równość, parytety. A Ekonomia?

  Wolność, równość, parytety. A Ekonomia?

  Duża część kolegów ekonomistów myśli sobie tak: decyzja, kogo mianować na stanowisko kierownicze w firmie, to sprawa kluczowa dla przyszłości przedsiębiorstwa. Chodzi po prostu o to, by wybrać najlepszego kandydata, który będzie najlepiej służył interesom przedsiębiorstwa. Parytety temu – ich zdaniem – nie służą.– mówi ekonomista Justin Wolfers

  czytaj więcej

 • Polska z nieprawego łoża

  Polska z nieprawego łoża

  Już co piąte dziecko rodzi się poza małżeństwem. To efekt zmiany obyczajów i zamożności. Najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się na zachodzie, najmniej na wschodzie

  czytaj więcej

 • Jak ekonomia zdominowała nasze życie

  Jak ekonomia zdominowała nasze życie

  Ekonomia jest jak wścibska sąsiadka. Wystarczy ją raz zaprosić do kuchni, a już zaczyna zaglądać do garnków i ustawiać po swojemu słoiki na półkach. A wyprosić ją strasznie trudno.

  czytaj więcej

 • Od kołyski aż po grób, czyli ile kosztują nas dzieci

  Od kołyski aż po grób, czyli ile kosztują nas dzieci

  Sterylizatory, superszczepionki, monitory oddechu – daliśmy sobie wmówić, że nasze potomstwo się bez tego nie obędzie. I dziwimy się, że jest luksusem – jak porsche albo jacht.

  czytaj więcej

 • Współczesna szkoła ekonomiczna jest bezbarwna, a to niesie fatalne konsekwencje

  Współczesna szkoła ekonomiczna jest bezbarwna, a to niesie fatalne konsekwencje

  Liberalizm? Socjalizm? Keynesizm? Wydaje się, że to gdzieś między tymi wyrazistymi ideami rozgrywają się najważniejsze debaty współczesności. Ale to nieprawda. Najpotężniejsza dziś szkoła ekonomiczna jest zupełnie bezbarwna. Naturalna jak powietrze, którym oddychamy. I może dlatego jest tak niebezpieczna. To teoria wyboru publicznego (ang. public choice)

  czytaj więcej

 • Szahaj: Błędy neoliberalizmu ekonomicznego

  Szahaj: Błędy neoliberalizmu ekonomicznego

  Absolutyzacja wolności gospodarczej i wolnego rynku przyniosła szkodę wartościom, które są od wolności niemniej ważne i w pierwotnej wersji liberalizmu były traktowane jako komplementarne: równości i sprawiedliwości

  czytaj więcej

 • Prawdziwa nauka reaguje na rzeczywistość. Ekonomiści nie są tacy głupi

  Prawdziwa nauka reaguje na rzeczywistość. Ekonomiści nie są tacy głupi

  Dla ekonomistów „rzeczywistość to przypadek szczególny”. Tak przynajmniej twierdzą złośliwcy, którzy zdołali już przekonać szeroką publiczność, że współczesna ekonomia to zbiór nieżyciowych, a nawet szkodliwych frazesów. Są jednak w błędzie

  czytaj więcej

 • Dobry rząd to legenda. Zamiast służyć obywatelom, reprezentuje grupy interesu

  Dobry rząd to legenda. Zamiast służyć obywatelom, reprezentuje grupy interesu

  Rząd nie jest dla nas rozwiązaniem, jest dla nas problemem – mawiał Ronald Reagan, a mimo to spora grupa intelektualistów i ekonomistów widzi w rządzie rozwiązanie. – Rząd może być dobry i skuteczny, a władza nie musi korumpować – przekonują. W tym sporze prawda wcale nie leży pośrodku

  czytaj więcej

 • Piotr Maszczyk: Emerytura obywatelska w Polsce to kwestia czasu

  Piotr Maszczyk: Emerytura obywatelska w Polsce to kwestia czasu

  - Emerytura obywatelska jest zerwaniem z aksjomatem, że tyle dostaniesz, ile sobie odłożysz. Otóż nie. Na starość, kiedy nie mogę już pracować, muszę otrzymywać pewien dochód, który pozwoli mi na minimum egzystencji. Albo odłożę go sobie sam, albo nie będę w stanie tego zrobić (bo nie dość dużo zarabiałem albo byłem zatrudniony na umowy, od których nie odprowadzałem składek) i wtedy inni będą musieli mi go zapewnić - mówi Piotr Maszczyk z SGH w Warszawie.

  czytaj więcej

 • Aby Zachód odzyskał gospodarczy wigor, należy porzucić demokrację?

  Aby Zachód odzyskał gospodarczy wigor, należy porzucić demokrację?

  Interes narodu jest ważniejszy niż prawo – twierdzą niektórzy politycy. Co jednak jest w interesie narodu? Koniec końców rozwój gospodarczy i wzrost dobrobytu. Pytanie, jakie prawo i ustrój sprzyjają bogaceniu się.

  czytaj więcej

 • Woś o książce Nieboraka: Prawnik ucieka spod buta ekonomii

  Woś o książce Nieboraka: Prawnik ucieka spod buta ekonomii

  O czym rządzący powinni pamiętać, regulując rynki finansowe? I dlaczego o tym nie pamiętają? Na te pytania próbuje odpowiedzieć prawnik Tomasz Nieborak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w nowej książce poświęconej ekonomizacji prawa.

  czytaj więcej

 • Woś: Dani Rodrik, ekonomista 2016

  Woś: Dani Rodrik, ekonomista 2016

  Jak co roku przygotowuję się już mentalnie do wręczenia mojej prywatnej (i symbolicznej) nagrody ekonomiście roku. To trochę intelektualna zabawa, a trochę próba podsumowania tego, co zostało za plecami. Laur przypada temu, kto swoimi wystąpieniami najcelniej trafił w sedno i najlepiej wyraził to, co w debacie ekonomicznej najświeższe, najciekawsze i najbardziej aktualne. W minionych latach nagrodę dostawali: Michał Kalecki (2013), Thomas Piketty (2014) i Janis Warufakis (2015). I chyba nikt się nie obrazi, jeśli już teraz ogłoszę, że w 2016 r. przypiszę ją Daniemu Rodrikowi z Uniwersytetu Harvarda.

  czytaj więcej

 • Program nuklearny Korei Północnej: To już nie jest zwykła atomówka

  Program nuklearny Korei Północnej: To już nie jest zwykła atomówka

  Historia programu nuklearnego Korei to kronika zapowiedzianej katastrofy. Co gorsza, po ponad dwóch dekadach wzruszania ramionami świat jest bezradny wobec satrapy z Północy

  czytaj więcej

 • Woś: Thaler gasi światło w Chicago

  Woś: Thaler gasi światło w Chicago

  Ekonomiczny Nobel przypadł w tym roku Richardowi Thalerowi, ostatniemu przedstawicielowi szkoły chicagowskiej. Dynastii, która do niedawna rządziła w ekonomii. Ale w końcu, na naszych oczach, wyzionęła ducha. Chicago – a właściwie tamtejszy uniwersytet – przez kilka dekad nadawało ton naukom gospodarczym.

  czytaj więcej

 • Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Jak sprawdzić, czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną o X proc. PKB rocznie pomaga zwiększyć dzietność o Y proc.? W idealnym świecie najpierw wprowadzilibyśmy (znacznie tańszy) program pilotażowy dla małej grupy rodzin. Obserwowalibyśmy tę grupę na tle pozostałych przez 35 lat. Porównalibyśmy wzorce dzietności. Jeżeli rezultaty byłyby zadowalające, to wsiedlibyśmy w wehikuł czasu, cofnęli się o 35 lat i program pilotażowy rozszerzyli. Jeżeli rezultaty byłyby niezadowalające… zrobilibyśmy inny eksperyment.

  czytaj więcej

 • Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Na naszych oczach American dream zamienia się w koszmar o tym, że nie sposób oszukać przeznaczenia. Raj Chetty (Harvard) pokazał, że w Stanach Zjednoczonych maleją szanse na międzypokoleniowy awans społeczny. Wśród dzieci urodzonych w latach 40. 90 proc. mogło liczyć na zarobki przewyższające zarobki ich rodziców. Dla urodzonych w 1984 r. odsetek ten wynosi już tylko 50 proc. Zmiana najsilniej dotyka klasy średniej. Tam jedynie 45 proc. może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż dochody rodziców.

  czytaj więcej

 • Katedra Notre Dame w Paryżu a tajemnice dobroczynności

  Katedra Notre Dame w Paryżu a tajemnice dobroczynności

  Pożar zniszczył jedną z najbardziej znanych katedr w Europie. Ale też wywołał rzadko spotykaną falę solidarności: deklaracje i przelewy idą z całego świata. Taka dobroczynność przeczy podstawowej zasadzie homo oeconomicusa, o której uczy się już na podstawach ekonomii. A może nie?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników