becker

Osoby o nazwisku Becker:


 • Woś: Portret polskiego ekonomisty

  Woś: Portret polskiego ekonomisty

  Ta książka jest lepsza, niż zapowiada jej niemrawy tytuł. Zwłaszcza że „Paradoksy ekonomii” powstały na podstawie bardzo wartościowego badania.

  czytaj więcej

 • Wataha wygłodzonych psów. Klan rządzący Koreą Północną najlepiej wychodzi na zdjęciach z pogrzebów

  Wataha wygłodzonych psów. Klan rządzący Koreą Północną najlepiej wychodzi na zdjęciach z pogrzebów

  Relacje w klanie rządzonym przez Kim Dzong Una pełne są szekspirowskich intryg i krwawych jatek jak z „Gry o tron”.

  czytaj więcej

 • Raport Oxfam: Kobiety na świecie stoją w obliczu nowych zagrożeń

  Raport Oxfam: Kobiety na świecie stoją w obliczu nowych zagrożeń

  Kobiety na całym świecie stoją w obliczu nowych zagrożeń, które nie tylko mogą cofnąć starania o równouprawnienie, ale też przeszkodzić w walce o wyeliminowanie biedy - alarmuje organizacja Oxfam w raporcie opublikowanym przed Międzynarodowym Dniem Kobiet.

  czytaj więcej

 • Economicus 2017. Najlepsze ekonomiczno-biznesowe książki

  Economicus 2017. Najlepsze ekonomiczno-biznesowe książki

  Economicus 2017, siódma edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, zmierza w kierunku rozstrzygnięcia. Dziś prezentujemy publikacje nominowane w kategorii książka promująca wiedzę ekonomiczną napisana przez polskiego autora. Oto dziesiątka naszym zdaniem najlepszych. Zwycięzcę poznamy 19 maja podczas uroczystej gali na Warszawskich Targach Książki.

  czytaj więcej

 • Program nuklearny Korei Północnej: To już nie jest zwykła atomówka

  Program nuklearny Korei Północnej: To już nie jest zwykła atomówka

  Historia programu nuklearnego Korei to kronika zapowiedzianej katastrofy. Co gorsza, po ponad dwóch dekadach wzruszania ramionami świat jest bezradny wobec satrapy z Północy

  czytaj więcej

 • Woś: Thaler gasi światło w Chicago

  Woś: Thaler gasi światło w Chicago

  Ekonomiczny Nobel przypadł w tym roku Richardowi Thalerowi, ostatniemu przedstawicielowi szkoły chicagowskiej. Dynastii, która do niedawna rządziła w ekonomii. Ale w końcu, na naszych oczach, wyzionęła ducha. Chicago – a właściwie tamtejszy uniwersytet – przez kilka dekad nadawało ton naukom gospodarczym.

  czytaj więcej

 • Dziennikarka nie musiała ujawniać informatora, nawet gdy sam to zrobił

  Dziennikarka nie musiała ujawniać informatora, nawet gdy sam to zrobił

   Europejski Trybunał Praw Człowieka po raz kolejny miał okazję wypowiedzieć się na temat zakresu ochrony dziennikarskich źródeł informacji. Norweska dziennikarka, Cecilie Becker, była redaktorem internetowego wydania dziennika „Dagens Noeringsliv”.

  czytaj więcej

 • Tyrowicz: Ekonomiczna teoria antysemityzmu

  Tyrowicz: Ekonomiczna teoria antysemityzmu

  Ktoś, kto zna cenę wszystkiego, ale nie zna wartości niczego – taką opinię o ekonomistach przypisuje się Oscarowi Wilde’owi. Choć rzeczywiście on napisał te słowa, padły one w sztuce i w odniesieniu do konkretnego cynika, a nie w stosunku do ekonomistów jako takich.

  czytaj więcej

 • Malec i Komada: Matka Polka Wykształcona

  Malec i Komada: Matka Polka Wykształcona

  Już od ponad 20 lat Polaków rodzi się mniej, niż powinno do zapewnienia zastępowalności pokoleń. Zgodnie z prognozami demograficznymi za 60 lat będzie nas o 10 mln mniej. Pod względem średniej liczby urodzeń na kobietę Polska zajmuje 240. miejsce na 247 krajów (według Banku Światowego). Systematyczny spadek dzietności trwa już ponad trzy dekady (nawet jeśli w okresie kilku lat pomiędzy akcesją a globalnym kryzysem finansowym zarysowało się drobne odbicie trendu). Część komentatorów spadek dzietności przypisuje poprawie wykształcenia i wzrostowi aktywności zawodowej Polek, sugerując, że niska liczba urodzeń to efekt egoistycznych wyborów. Co na to dane?

  czytaj więcej

 • Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

  Dla Mamy, czyli o reformowaniu emerytur

  Dzień Matki obchodziliśmy dwa dni temu. Tradycja tego święta sięga czasów starożytnych. W Polsce świętować zaczęliśmy później, dopiero w 1914 r. Od tamtej pory mamy co roku są obdarowywane kwiatkami, laurkami i innymi upominkami wykonanymi przez pociechy. Matki, a dokładniej ich emerytury, leżą również w centrum zainteresowania rządu. Program „Mama plus” jest jednym z haseł rozpoczętej kampanii. Według zapowiedzi kobiety, które urodziły czwórkę lub więcej dzieci, zyskają prawo do świadczenia emerytalnego w wysokości emerytury minimalnej. Ta obecnie wynosi 1029,80 zł brutto.

  czytaj więcej

 • Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Kłopotliwe dzieci: Czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną zwiększa dzietność?

  Jak sprawdzić, czy zwiększenie wydatków na politykę prorodzinną o X proc. PKB rocznie pomaga zwiększyć dzietność o Y proc.? W idealnym świecie najpierw wprowadzilibyśmy (znacznie tańszy) program pilotażowy dla małej grupy rodzin. Obserwowalibyśmy tę grupę na tle pozostałych przez 35 lat. Porównalibyśmy wzorce dzietności. Jeżeli rezultaty byłyby zadowalające, to wsiedlibyśmy w wehikuł czasu, cofnęli się o 35 lat i program pilotażowy rozszerzyli. Jeżeli rezultaty byłyby niezadowalające… zrobilibyśmy inny eksperyment.

  czytaj więcej

 • Jerzy Menkes: Reparacje wojenne - czyli never - ending story [OPINIA]

  Jerzy Menkes: Reparacje wojenne - czyli never - ending story [OPINIA]

  Mimo zapewnień kolejnych polityków o tym, że Polsce należą się od Niemiec reparacje wojenne, nie ma możliwości prawnych ich dochodzenia. Wysokie jest za to prawdopodobieństwo zaspokojenia roszczeń indywidualnych. Kolejne rządy nie wspierają jednak ofiar na tym polu.

  czytaj więcej

 • Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Komada: American dream zamienia się w koszmar

  Na naszych oczach American dream zamienia się w koszmar o tym, że nie sposób oszukać przeznaczenia. Raj Chetty (Harvard) pokazał, że w Stanach Zjednoczonych maleją szanse na międzypokoleniowy awans społeczny. Wśród dzieci urodzonych w latach 40. 90 proc. mogło liczyć na zarobki przewyższające zarobki ich rodziców. Dla urodzonych w 1984 r. odsetek ten wynosi już tylko 50 proc. Zmiana najsilniej dotyka klasy średniej. Tam jedynie 45 proc. może liczyć na wyższe wynagrodzenie niż dochody rodziców.

  czytaj więcej

 • Pogłębienie polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej? Polska może dołączyć do europejskiego paktu elektromobilnego

  Pogłębienie polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej? Polska może dołączyć do europejskiego paktu elektromobilnego

  Minister Emilewicz jest dziś w stolicy Niemiec, aby rozmawiać o dołączeniu Polski do europejskiego paktu elektromobilnego. Warszawa chce postawić na recykling baterii do e-aut.

  czytaj więcej

 • Katedra Notre Dame w Paryżu a tajemnice dobroczynności

  Katedra Notre Dame w Paryżu a tajemnice dobroczynności

  Pożar zniszczył jedną z najbardziej znanych katedr w Europie. Ale też wywołał rzadko spotykaną falę solidarności: deklaracje i przelewy idą z całego świata. Taka dobroczynność przeczy podstawowej zasadzie homo oeconomicusa, o której uczy się już na podstawach ekonomii. A może nie?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników