Baszta

Baszta – budowla obronna, stanowiąca element starożytnego i średniowiecznego muru obronnego w postaci wysunięcia jego fragmentu przed lico i wzniesienia ponad jego poziom.


 • Cudzoziemcy walczyli w oddziałach powstania

  Cudzoziemcy walczyli w oddziałach powstania

  W oddziałach polskich służyli przedstawiciele ponad 20 narodowości. Była to grupa 200–300 osób w skali ponad 54 500 uczestników powstania

  czytaj więcej

 • Uroczystości na Mokotowie w 72. rocznicę powstania warszawskiego

  Uroczystości na Mokotowie w 72. rocznicę powstania warszawskiego

  Uroczystości upamiętniające powstańcze walki na Mokotowie - złożenie wieńców, zapalenie zniczy i minuta ciszy przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera - rozpoczęły się w sobotę rano, w 72. rocznicę wybuch powstania warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Perły Samorządu 2017: Miasta do 100 tys. mieszkańców - samorządy

  Perły Samorządu 2017: Miasta do 100 tys. mieszkańców - samorządy

   Świdnica, Legionowo i Nowy Sącz w trójce najlepszych samorządów do 100 tys. mieszkańców. 

  czytaj więcej

 • Mało znany koniec Polski, czyli Warmia na weekend

  Mało znany koniec Polski, czyli Warmia na weekend

  Warmia to historyczna kraina w obecnym województwie warmińsko-mazurskim. O ile Mazury są popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji. o tyle nieco dalej wysunięty na północ kraniec Polski jest rzadziej odwiedzany. Choć skrywa wiele miejsc wartych zobaczenia.

  czytaj więcej

 • Pomorskie: Zamek w Sztumie stanie się oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku

  Pomorskie: Zamek w Sztumie stanie się oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku

  Zamek w Sztumie (Pomorskie) stanie się oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku. W niedzielę, w obecności wiceministra kultury Jarosława Sellina na zamku odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania obiektu na potrzeby muzeum poświęconego historii regionalnej.

  czytaj więcej

 • Lwów na weekend. Miejsca warte zobaczenia

  Lwów na weekend. Miejsca warte zobaczenia

  Lwów to duże miasto zachodniej Ukrainy, które skrywa w sobie ślady bogatej historii; nie tylko polskiej, ale także wielu innych kultur.

  czytaj więcej

 • Majówka 2018. 5 inspirujących miejsc na długi weekend blisko polskiej granicy

  Majówka 2018. 5 inspirujących miejsc na długi weekend blisko polskiej granicy

  W tym roku wystarczy wziąć 3 dni urlopu (30 kwietnia, 2 i 4 maja), aby cieszyć się dziewięcioma dniami wolnego (28 kwietnia-6 maja). W wyborze ciekawych okolic na wypoczynek pomoże lista 5 inspirujących miejsc w pobliżu polskiej granicy, które warto odwiedzić w trakcie długiego majowego weekendu. Oferta turystyczna na majówkę u naszych sąsiadów jest bardzo urozmaicona. Wybierając jedną z naszych 5 propozycji, długi weekend majowy można spędzić w uzdrowisku, tropikach pod dachem, górskim szlaku, zwiedzaniu zabytków czy międzynarodowym festiwalu filmowym.

  czytaj więcej

 • Jakie są największe atrakcje Kazimierza Dolnego nad Wisłą

  Jakie są największe atrakcje Kazimierza Dolnego nad Wisłą

  Kazimierz Dolny, znany też jako Kazimierz nad Wisłą, swoją historią sięga jeszcze średniowiecza. To niewielkie miasto obrało za swoją siedzibę wielu wybitnych artystów, którzy przyjeżdżali tu  już od XVIII, by czerpać inspiracje z malowniczego krajobrazu, pięknej architektury oraz niesamowitej atmosfery miejsca. Do dziś zachwycają one  turystów z całego świata. Co najbardziej przykuwa ich uwagę?

  czytaj więcej

 • 10 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie

  10 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie

  Kraków przez pięć stuleci pełnił funkcję stolicy Polski, dziś nadal jest jednym z jej najważniejszych i najpiękniejszych miast. Skupia w sobie 1/4 muzealnych zasobów naszego kraju, a odwiedzenie go pozwala na obcowanie z zachowanymi śladami historii i podziwianie wspaniałych dzieł sztuki. Co warto zobaczyć podczas wizyty w tym miejscu?

  czytaj więcej

 • Tyrajski: Mieliśmy rozpocząć powstanie, atakując teren wyścigów na Służewcu [ROZMOWA]

  Tyrajski: Mieliśmy rozpocząć powstanie, atakując teren wyścigów na Służewcu [ROZMOWA]

  Moja kompania przenosiła broń z Wawrzyszewa na Służewiec, tam mieliśmy rozpocząć powstanie, atakując teren wyścigów - wspomina w rozmowie z PAP Eugeniusz Tyrajski "Sęk", "Genek", żołnierz Pułku Armii Krajowej "Baszta", wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

  czytaj więcej

 • Dzieci w powstaniu warszawskim. Ich jedyną bronią był spryt

  Dzieci w powstaniu warszawskim. Ich jedyną bronią był spryt

  Trzeba było znać jak własną kieszeń każdy zaułek, wnękę, każdą piwnicę, przekop, barykadę. Trzeba było wiedzieć gdzie kryją się „gołębiarze” żeby donieść meldunek, rozkaz, paczkę. Dzieci radziły sobie z tym najlepiej. Wiele z nich swoją służbę w Powstaniu przypłaciło życiem

  czytaj więcej

 • To Powstanie musiało wybuchnąć

  To Powstanie musiało wybuchnąć

  W drugiej połowie lipca 1944 r. warszawiacy z radością obserwowali uciekających Niemców. Wyjeżdżali cywile: urzędnicy z rodzinami, rodziny oficerów, folksdojcze. Pakowali do przeładowanych wagonów dobytek, najczęściej zagrabiony. Jeszcze większą satysfakcję sprawiał widok niemieckich żołnierzy zmęczonych, brudnych, obdartych. Często rannych wieziono na wozach drabiniastych ciągnionych przez wychudzone szkapy. Nic nie zostało z tego zwycięskiego wojska w nienagannie odprasowanych mundurach i wyglancowanych butach, wkraczającego w październiku 1939 r. do Warszawy. Wierzono, że zbliża się dzień wyrównania rachunków. Zapłaty za uliczne egzekucje, Palmiry, getto, obozy koncentracyjne. Za śmierć, upokorzenie, wylane łzy, głód. Warszawa czekała i przygotowywała się do walki

  czytaj więcej

 • „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój". Słynna piosenka miała dodawać sił walczącej stolicy [WIDEO]

  „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój". Słynna piosenka miała dodawać sił walczącej stolicy [WIDEO]

  Ciekawostką jest fakt, że piosenka „Warszawskie Dzieci” powstała jeszcze przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Już wczesnym latem 1944 roku padł pomysł nagrania utworu, który dodawałby siły walczącej stolicy – powiedział PAP Adrian Sobieszczański, historyk i varsavianista.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników