bankowe rozliczenia pieniężne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu bankowe rozliczenia pieniężne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące bankowe rozliczenia pieniężne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rozliczanie dochodów kapitałowych w rocznym PIT

  Rozliczanie dochodów kapitałowych w rocznym PIT

  Podatnicy, którzy w 2007 roku uzyskali dochody kapitałowe, np. ze sprzedaży papierów wartościowych czy udziałów w spółkach mających osobowość prawną, muszą najpóźniej 30 kwietnia 2008 r. rozliczyć się z fiskusem. W tym celu trzeba wypełnić PIT-38. Warto jednak wiedzieć, że nie każda sprzedaż papierów wartościowych będzie objęta PIT, a także, że przy tego typu rozliczeniach istnieje możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. Dla wyjaśnienia pojawiających się wątpliwości w tym zakresie prezentujemy dziś wybrane interpretacje organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

  czytaj więcej

 • Split payment: Czy podzielona płatność wpłynie na płynność finansową?

  Split payment: Czy podzielona płatność wpłynie na płynność finansową?

  Od 1 lipca 2018 r. podatnicy VAT będą musieli mierzyć się ze skutkami wprowadzenia podzielonej płatności. Z uwagi na ograniczenia w dysponowaniu środkami na rachunku VAT przez podatnika należy już teraz przygotować się do tych zmian, tak aby przewidzieć wpływ tego mechanizmu na płynność przedsiębiorstwa i ewentualnie zminimalizować negatywne skutki.

  czytaj więcej

 • Bank centralny w niepodległej Polsce

  Bank centralny w niepodległej Polsce

  Bez stabilnego pieniądza trudno myśleć o rozwoju

  czytaj więcej

 • Wybory samorządowe: Najważniejsze zasady finansowania kampanii wyborczej

  Wybory samorządowe: Najważniejsze zasady finansowania kampanii wyborczej

  Rozdawanie materiałów wyborczych o znaczącej wartości, regulowanie płatności komitetu wyborczego prywatnymi środkami, czy udzielanie wsparcia kandydatom innego komitetu - to jedne z wielu niedozwolonych działań w kampanii wyborczej.

  czytaj więcej

 • Księgi rachunkowe w 2019: Które podmioty zostaną objęte nowym obowiązkiem?

  Księgi rachunkowe w 2019: Które podmioty zostaną objęte nowym obowiązkiem?

  Jednostki dotychczas prowadzące PKPiR, których wartość przychodów za 2018 r. osiągnie kwotę 8 559 000 zł, będą zobligowane zaprowadzić na 1 stycznia 2019 r. pełną księgowość.

  czytaj więcej

 • Jak prowadzić ewidencję księgową sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym

  Jak prowadzić ewidencję księgową sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym

  Prowadzę działalność gospodarczą – sprzedaż wysyłkową materiałów budowlanych i chemii gospodarczej. Klienci dokonują zakupu głównie za pośrednictwem portalu Allegro, regulując należność za pobraniem. Sprzedaż ewidencjonujemy za pomocą kasy fiskalnej. W jaki sposób ujmować takie transakcje w ewidencji księgowej?

  czytaj więcej

 • Rozliczenie dochodu z kryptowalut za 2018 rok nie będzie łatwiejsze

  Rozliczenie dochodu z kryptowalut za 2018 rok nie będzie łatwiejsze

  Rząd wycofał się z pomysłu, aby uregulować zasady opodatkowania walut wirtualnych z mocą wsteczną, od 1 stycznia br. Gracze obracający bitcoinami czy ethereum muszą więc zmierzyć się z dotychczasowymi problemami.

  czytaj więcej

 • PwC: Split payment wymaga zmian nim stanie się obligatoryjny

  PwC: Split payment wymaga zmian nim stanie się obligatoryjny

  Mechanizm podzielonej płatności (split payment), który obecnie jest dobrowolny wymaga zmian znacząco upraszczający ten system przed jego obowiązkowym wprowadzeniem w Polsce, uważają eksperci PwC. Według PwC, obligatoryjność split payment może zostać wprowadzona w 2020 r.

  czytaj więcej

 • Komitety wyborcze też muszą przygotować sprawozdania finansowe

  Komitety wyborcze też muszą przygotować sprawozdania finansowe

  21 października odbyły się wybory samorządowe. W niektórych miastach jest jeszcze II tura, ale już dziś trzeba rozpocząć prace związane z finansowym rozliczeniem kampanii.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie. Ich moc, jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w końcu czerwca 2018 r. wynosiła 126 MW, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ub.r. wzrosła o 16 proc. Tymczasem przedstawiciele branży i rządu zgodnie twierdzą, że tego typu instalacji będzie coraz więcej. Podmiotom decydującym się na inwestowanie w tego typu źródła energii sprzyjają bowiem obecne regulacje, przede wszystkim ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1976), która stworzyła ramy wsparcia w systemie aukcyjnym dla instalacji fotowoltaicznych, w tym dla nowych inwestycji. Takie aukcje mają odbyć się już w listopadzie. Co więcej, Ministerstwo Energii już zapowiada, że przyszłoroczne aukcje OZE w większym stopniu adresowane będą do branży fotowoltaicznej. Resort niedawno zadeklarował, że chciałby, aby w 2020 r. zainstalowane moce w tym sektorze przekroczyły moc 2 GW. Dzisiaj odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają przedsiębiorcy planujący inwestycje w elektrownie słoneczne.

  czytaj więcej

 • Skarbówce będzie łatwiej zajrzeć na rachunki bankowe

  Skarbówce będzie łatwiej zajrzeć na rachunki bankowe

  Banki i inne instytucje finansowe nie odmówią już naczelnikom urzędów skarbowych przekazania informacji o kontach podatników.

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa: Jak ująć odsetki od sum depozytowych

  Poradnia rachunkowa: Jak ująć odsetki od sum depozytowych

  Jak ująć odsetki od sum depozytowych w jednostce budżetowej. Na jakim koncie uwzględnić zobowiązanie za przewóz uczniów. Czy konto 409 jest właściwe dla ujęcia kosztów egzekucji.

  czytaj więcej

 • Jak pokazać środki pieniężne związane z rachunkiem VAT w sprawozdaniu finansowym

  Jak pokazać środki pieniężne związane z rachunkiem VAT w sprawozdaniu finansowym

  Prowadzę księgi rachunkowe w spółce, która otrzymuje zapłaty oraz dokonuje ich w mechanizmie podzielonej płatności. W jaki sposób należy ujmować w księgach rachunkowych transakcje sprzedaży oraz zakupu towarów i usług, które zostały opłacone przy użyciu komunikatu przelewu? Jak wykazać je w sprawozdaniu finansowym?

  czytaj więcej

 • Ile zarabia się w bankach centralnych? Zagraniczne podmioty nie mają problemu z jawnością

  Ile zarabia się w bankach centralnych? Zagraniczne podmioty nie mają problemu z jawnością

  DGP przeprowadził sondę w 18 bankach centralnych. Część z nich przysłała nam informacje o wynagrodzeniach swoich szefów w ciągu... kilkunastu minut! Inne zrobiły to po maksymalnie kilku godzinach. W danych uwzględniły także dodatki do pensji, nie było problemu z uzyskaniem dostępu do płac dyrektorów.

  czytaj więcej

 • Kłopoty z należnościami: Jak zrekompensować sobie brak zapłaty

  Kłopoty z należnościami: Jak zrekompensować sobie brak zapłaty

  Niewielu przedsiębiorców nie ma kłopotów z odzyskaniem swoich należności. Kontrahentowi zawsze może przydarzyć się wpadka, nawet ta całkiem niezawiniona. Warto więc wiedzieć, jak postąpić w takiej sytuacji, aby nie stracić na transakcji albo przynajmniej zminimalizować stratę.

  czytaj więcej

 • Jak księgować faktoring i jaki ma to wpływ na strukturę kapitałów

  Jak księgować faktoring i jaki ma to wpływ na strukturę kapitałów

  Jednostka zawarła z bankiem umowę faktoringu pełnego (bez regresu). Zgodnie z tą umową faktor przejmuje ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika i wypłaca faktorantowi 100 proc. wartości faktury natychmiast po jej wystawieniu z potrąceniem należnej faktorowi prowizji. Jednostka przedstawiła faktorowi fakturę za sprzedany towar za kwotę 17 255 zł. W dniu jej wystawienia faktor przekazał faktorantowi kwotę 16 048 zł, tj. po pomniejszeniu o należną prowizję. Faktorant otrzymał fakturę faktoranta na kwotę 1207 zł brutto (w tym VAT 225,70 zł). Jakie operacje należy przeprowadzić w księgach?

  czytaj więcej

 • Zachowek w postaci mieszkania: Czy trzeba płacic PIT?

  Zachowek w postaci mieszkania: Czy trzeba płacic PIT?

  Kto wykonuje zobowiązanie z tytułu zachowku, przenosząc własność nieruchomości, nie ma przychodu z jej odpłatnego zbycia – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników