bałtyku wschodnim

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu bałtyku wschodnim. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące bałtyku wschodnim.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Największe manewry od lat. NATO ćwiczy na północy

  Największe manewry od lat. NATO ćwiczy na północy

  50 tys. żołnierzy, prawie 10 tys. pojazdów, 150 statków powietrznych i prawie 70 okrętów, w tym amerykański lotniskowiec. Za tydzień Sojusz rozpoczyna w Norwegii największe manewry od lat

  czytaj więcej

 • Zmierzch propolskiej kanclerz. Angela Merkel nie będzie ubiegać się o reelekcję

  Zmierzch propolskiej kanclerz. Angela Merkel nie będzie ubiegać się o reelekcję

  Wraz z odejściem Angeli Merkel skończy się era mieszczańskiej przewidywalności – największej dla nas korzyści z rządów liderki chadeków.

  czytaj więcej

 • Przekop Mierzei Wiślanej: Urząd Morski w Gdyni stara się o pozwolenie wodnoprawne

  Przekop Mierzei Wiślanej: Urząd Morski w Gdyni stara się o pozwolenie wodnoprawne

  Urząd Morski w Gdyni rozpoczął starania o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego dla przekopu Mierzei Wiślanej. To dokument, który inwestor musi uzyskać, by rozpocząć budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską.

  czytaj więcej

 • Za niezależność energetyczną i tak będą musieli zapłacić odbiorcy

  Za niezależność energetyczną i tak będą musieli zapłacić odbiorcy

  Eksperci mówią, że w Europie zaczął się prawdziwy gazowy wyścig zbrojeń. Jego skutki na dłuższą metę będą dla nas pozytywne.

  czytaj więcej

 • Silny wiatr, zagrożenie powodziowe, zamiecie śnieżne. Sprawdź, gdzie pogoda da się we znaki

  Silny wiatr, zagrożenie powodziowe, zamiecie śnieżne. Sprawdź, gdzie pogoda da się we znaki

  IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem, silnym wiatrem, intensywnymi opadami śniegu oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Na Bałtyku, wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach Wiślanych przekroczono ostrzegawcze i alarmowe stany wód.

  czytaj więcej

 • Niemiecka prasa: Trzeba zminimalizować polityczne korzyści z Nord Stream 2 dla Kremla

  Niemiecka prasa: Trzeba zminimalizować polityczne korzyści z Nord Stream 2 dla Kremla

  "Frankfurter Allgemeine Zeitung" domaga się ograniczenia politycznych korzyści jakie Rosja będzie czerpać z gazociągu Nord Stream 2, który po dnie Bałtyku połączy Rosję z Niemcami. Dobrym sposobem miałoby być zagwarantowanie tranzytu gazu przez Ukrainę.

  czytaj więcej

 • O polityku, który albo jest mitomanem, albo zdradza sekrety państwa

  O polityku, który albo jest mitomanem, albo zdradza sekrety państwa

  Zapytaliśmy osoby związane z dyplomacją i służbami specjalnymi o ocenę książki Radosława Sikorskiego. Wiceszef MSZ odpowiedzialny m.in. za politykę bezpieczeństwa i wschodnią Bartosz Cichocki uznał, że podawanie takich rewelacji jest nieodpowiedzialne. – Tak robi osoba, która żegna się z polityką. Trudno oceniać, gdy ktoś najpierw pisze, a potem myśli o tym, co napisał – powiedział w rozmowie z DGP Cichocki. Proszący o zachowanie anonimowości były pracownik polskich służb specjalnych zapewnia, że konwencja, w której jest utrzymana publikacja, jest co najmniej dziwna. – Miesza się wiele wątków. Bezwartościowe informacje przeplatane są bardzo wrażliwymi danymi – komentuje. – Wiele podawanych faktów jest bardzo prawdopodobnych. Nie oznacza to jednak, że po zaledwie kilku latach od tych wydarzeń należy je ujawniać. To co jest wartościowe dla dziennikarzy, nie musi służyć państwu – dodaje. Były wysokiej rangi polski dyplomata mówi wprost, że Sikorski poszedł za daleko. – Nie wierzyłem, że to się ukazało – komentuje. Z kolei zwolennicy Sikorskiego przekonują, że „taki jest Radek”, a styl odzwierciedla okres, gdy był ministrem. - Był problem z jego nadmierną szczerością – przyznaje jeden z nich.

  czytaj więcej

 • Pożegnanie z Chinami. Czy jesteśmy przygotowani do kolejnej wolty w polityce zagranicznej? [OPINIA]

  Pożegnanie z Chinami. Czy jesteśmy przygotowani do kolejnej wolty w polityce zagranicznej? [OPINIA]

  Tradycyjna przyjaźń między Chinami i Polską ma solidne podstawy i jest bardzo cenna – mówił półtora roku temu prezydent Chin Xi Jinping do premier Beaty Szydło. Szefowa polskiego rządu zadeklarowała wtedy „dalszą bliską współpracę w sferze politycznej w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego”. Jeszcze nie tak dawno Polska miała być kluczowym sojusznikiem Pekinu w Europie Środkowo-Wschodniej i UE. Teraz stajemy się jego głównym adwersarzem w regionie. Czy jako państwo jesteśmy przygotowani do kolejnej wolty w polityce zagranicznej?

  czytaj więcej

 • Gotkowska, Szymański: Kwartet polsko-bałtycki

  Gotkowska, Szymański: Kwartet polsko-bałtycki

  Obrona zbiorowa w Sojuszu Północnoatlantyckim, postrzegana jako nieprzystająca do zmienionego środowiska pozostałość zimnej wojny, w ostatnich dwóch dekadach coraz bardziej traciła na znaczeniu. Użycie siły militarnej przez Rosję wobec sąsiadów – Gruzji w 2008 r. i Ukrainy od 2014 r. – gruntownie zmieniło jednak postrzeganie wyzwań i zagrożeń w regionie i w całym Sojuszu. Czy nowa sytuacja bezpieczeństwa rozszerzyła pole współpracy obronnej państw bałtyckich i Polski? Jakie czynniki sprzyjają wzmocnieniu polsko-bałtyckiej współpracy wojskowej, a jakie ją ograniczają? Jakie polityczne i wojskowe działania warto podjąć, aby współpraca ta przeszła na wyższy poziom?

  czytaj więcej

 • Gazociągi Nord Stream 1 i 2 to wpływ na politykę energetyczną całej UE

  Gazociągi Nord Stream 1 i 2 to wpływ na politykę energetyczną całej UE

  Gazociągi Nord Stream 1 i 2 to wpływ na politykę energetyczną nie tylko Polski, ale całej UE - ocenił w piątek doradca Prezydenta RP Paweł Sałek. Dodał, że inwestycje prowadzone przez stronę niemiecką i rosyjską są dla Polski bardzo niekorzystne.

  czytaj więcej

 • W Brukseli będzie spotkanie w sprawie Mierzei Wiślanej

  W Brukseli będzie spotkanie w sprawie Mierzei Wiślanej

  Piątkowe spotkanie w Brukseli nie dotyczy samego przekopu przez Mierzeję Wiślaną, a przede wszystkim raportu oddziaływania na środowisko i uszczegółowienia rozwiązań – powiedział w czwartek w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

  czytaj więcej

 • Gniew algierskiej ulicy. Czy UE czeka kolejna fala migracji?

  Gniew algierskiej ulicy. Czy UE czeka kolejna fala migracji?

  Jeśli kryzys w Algierii się pogłębi, Unii Europejskiej może przybyć jeszcze jeden niestabilny sąsiad – co może mieć konsekwencje dla migracji na Stary Kontynent.

  czytaj więcej

 • Polski Fundusz Rozwoju odkupi terminal kontenerowy DTC Gdańsk. I zapowiada jego rozbudowę

  Polski Fundusz Rozwoju odkupi terminal kontenerowy DTC Gdańsk. I zapowiada jego rozbudowę

  Kolejne, wielkie przejęcie przez państwową spółkę dużego i znanego podmiotu gospodarczego staje się faktem. Wcześniej PFR zasłynął m.in. wykupieniem produkującej pociągi bydgoskiej Pesy czy Polskich Kolei Linowych. Teraz razem z dwoma dużymi prywatnymi graczami – PSA International, operatorem terminali portowych, m.in. w Singapurze i w Antwerpii, i spółką IFM Investors, która m.in. zarządza australijskimi funduszami emerytalnymi – przejmie terminal kontenerowy DTC w gdańskim porcie.

  czytaj więcej

 • Macierewicz: Trzeba sobie jasno powiedzieć, że mamy wśród byłych wojskowych lobby rosyjskie [WYWIAD]

  Macierewicz: Trzeba sobie jasno powiedzieć, że mamy wśród byłych wojskowych lobby rosyjskie [WYWIAD]

  Byli generałowie, których trzeba było dla dobra armii zwolnić jak najszybciej. Dotyczy to np. gen. Bogusława Packa czy gen. Mirosława Różańskiego i kilku innych. Generał Różański jest po prostu niekompetentny. Jasno też formułował opcję, którą trzeba nazwać geopolityczną opcją rosyjską. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że mamy wśród byłych wojskowych lobby rosyjskie – mówi DGP były minister obrony Antoni Macierewicz

  czytaj więcej

 • Gen. Różański odpowiada Macierewiczowi: Po raz kolejny jest nieprecyzyjny w przekazie

  Gen. Różański odpowiada Macierewiczowi: Po raz kolejny jest nieprecyzyjny w przekazie

  - Po raz kolejny pan Macierewicz jest nieprecyzyjny w przekazie. Nie byłym przeciwny przekopaniu jako przekopaniu, tylko sposobie jego uzasadnienia - tak gen. Różański odpowiada Antoniemu Macierewiczowi, który udzielił wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

  czytaj więcej

 • Nie uzależnimy was od węgla z Rosji [WYWIAD]

  Nie uzależnimy was od węgla z Rosji [WYWIAD]

  Iwan Gepting, prezes spółki KTK Polska, która sprowadza rosyjski węgiel, mówi o Marku Falencie, wzroście importu surowca i antracycie z Donbasu

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników