amerykanie

Amerykanie - to wszyscy mieszkańcy Ameryki Północnej lub Ameryki Południowej.


 • W kinach katastroficzna „Arktyka" z Mikkelsenem i „Anioł" śmierci z Buenos Aires

  W kinach katastroficzna „Arktyka" z Mikkelsenem i „Anioł" śmierci z Buenos Aires

  W środku arktycznej tundry dochodzi do katastrofy. Rozbija się samolot z jedynym pasażerem. Samotny podróżnik wyciąga ze zrujnowanej maszyny wszystko co może być potrzebne i rusza przed siebie, ale mimo swoich najlepszych starań, jałowy krajobraz oferuje niewielką nadzieję na ratunek. Dramat „Arktyka" z Madsem Mikkelsenem to jedna z najlepszych premier tego weekendu.

  czytaj więcej

 • Paweł Jędrzejewski: Polski antysemityzm nie przejawia się w brutalny sposób

  Paweł Jędrzejewski: Polski antysemityzm nie przejawia się w brutalny sposób

  Najgorsze, co może się stać, to że pokoleniu obecnych nastolatków Holokaust będzie się kojarzył z gigantyczną awanturą o pieniądze - mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem Paweł Jędrzejewski.

  czytaj więcej

 • Soros: prezydent Chin jest zagrożeniem dla wolnych społeczeństw

  Soros: prezydent Chin jest zagrożeniem dla wolnych społeczeństw

  Amerykański miliarder i filantrop George Soros przypuścił w Davos ostry atak na Chiny i ich prezydenta Xi Jinpinga, którego nazwał "najgroźniejszym oponentem wolnych społeczeństw" - relacjonuje BBC. Chińskie MSZ uznało, że te poglądy Sorosa są "bez znaczenia".

  czytaj więcej

 • Nowe technologie miały nam dać raj na ziemi, a zafundowały nam Wielkiego Brata

  Nowe technologie miały nam dać raj na ziemi, a zafundowały nam Wielkiego Brata

  Książkę Jakuba Szamałka otwiera znamienna deklaracja: „To nie jest powieść science fiction”. – Czytelnik nieobeznany z tą problematyką mógłby dojść do wniosku, że to jest jakieś wróżenie z fusów, moje fantazje i rozważania na temat tego, co się wydaje jedynie teoretycznie możliwe – tłumaczy Szamałek. – Tymczasem sprawy się mają inaczej: to, o czym piszę w książce, już się wydarzyło. I to niekoniecznie w laboratoriach, ale w codziennym życiu. Mało tego: niektórych kwestii świadomie nie umieściłem w powieści, uznając, że odbiorca po prostu mi nie uwierzy. To dziwne: unikać pisania o rzeczywistości, by nie zostać wziętym za odjechanego futurystę. Zależało mi jednak na tym, by „Cokolwiek wybierzesz” miało walor historii realistycznej, dziejącej się tu i teraz, a nie mrocznej ekstrapolacji w rodzaju serialu „Czarne lustro”. By nie wyglądało na to, że zmyślam.

  czytaj więcej

 • W USA trudno znaleźć entuzjastów budowy w Polsce Fortu Trump

  W USA trudno znaleźć entuzjastów budowy w Polsce Fortu Trump

  Amerykańscy politycy nie chcą nadmiernie zadrażniać stosunków z Rosją. Dlatego najbardziej prawdopodobny scenariusz to wzmacnianie obecności armii USA w Polsce małymi krokami.

  czytaj więcej

 • Amerykański rząd znów działa. Czasowo, bo tylko do 15 lutego

  Amerykański rząd znów działa. Czasowo, bo tylko do 15 lutego

  Zawieszenie broni w Waszyngtonie: wysłani na przymusowy urlop pracownicy federalni mogą wrócić do pracy, a politycy dali sobie czas do połowy przyszłego miesiąca na dogadanie się w kwestii muru na granicy z Meksykiem.

  czytaj więcej

 • Jak Amerykanie wzmacniali wschodnią flankę NATO

  Jak Amerykanie wzmacniali wschodnią flankę NATO

  Czołgi Abrams, śmigłowce AH-64 Apache, czasem zestawy przeciwlotnicze Patriot. W Europie Środkowo-Wschodniej w ostatnich latach radykalnie rośnie liczba sił sojuszniczych – szczególnie wojsk amerykańskich. Jest to w dużej mierze realizacja decyzji podjętych na szczytach NATO w Newport w 2014 r. i w Warszawie w 2016 r., gdzie zadecydowano o wzmocnieniu wschodniej flanki Paktu. To odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę i nielegalną aneksję Krymu. W związku z tym wysłano sojusznicze batalionowe grupy bojowe na państw bałtyckich i Polski, wzmocniono również obecność w Rumunii, by – po aneksji Krymu – Morze Czarne nie stało się „wewnętrznym akwenem Rosji”.

  czytaj więcej

 • Ostrołęka droższa i… chińska?

  Ostrołęka droższa i… chińska?

  Budowa siłowni o mocy 1000 MW może kosztować nie 6, ale nawet 8 mld zł – wynika z informacji DGP. Jak ustaliliśmy, do inwestycji dorzuci się PGE.

  czytaj więcej

 • Producenci soi ofiarami wojny handlowej USA i Chin

  Producenci soi ofiarami wojny handlowej USA i Chin

  Rolnictwo jest jednym z kluczowych obszarów amerykańsko -chińskiego sporu celnego. Odczuwają to również hodowcy świń i drobiu.

  czytaj więcej

 • Dziś strategia Warszawy polega na pokazaniu USA, że jesteśmy najwierniejszym sojusznikiem [OPINIA]

  Dziś strategia Warszawy polega na pokazaniu USA, że jesteśmy najwierniejszym sojusznikiem [OPINIA]

  Niccolò Machiavelli, twórca współczesnej myśli państwowej, zalecał zawieranie sojuszy. Ale ostrzegał przed aliansami, w których państwo słabsze uzależnia się od silniejszego. Jeśli jednak taki sojusz, pisał, jest konieczny, należy opanować sztukę dbania o własne interesy. Bo bez klarownego wyznaczenia granic słabszy traci, zdaniem renesansowego teoretyka, podmiotowość i staje się wasalem silniejszego. W dodatku patron zawsze może „przehandlować” interesy protegowanego na rzecz porozumienia ze wspólnym adwersarzem.

  czytaj więcej

 • Hipokryci z Davos. Forum przypomina zjazd fanów luksusowej motoryzacji

  Hipokryci z Davos. Forum przypomina zjazd fanów luksusowej motoryzacji

  „Człowiek z Davos” chce rozwiązywać twoje problemy. Nie jest świadomy, że sam jest problemem.

  czytaj więcej

 • Kreml spodziewa się, że zawieszenie przez USA układu INF nastąpi wkrótce

  Kreml spodziewa się, że zawieszenie przez USA układu INF nastąpi wkrótce

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w piątek, że Stany Zjednoczone najprawdopodobniej wkrótce zaczną realizować swą decyzję o zawieszeniu przestrzegania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF).

  czytaj więcej

 • Betonowa utopia, czyli "wielki, piękny mur" na granicy z Meksykiem

  Betonowa utopia, czyli "wielki, piękny mur" na granicy z Meksykiem

  Donald Trump obiecał postawienie na granicy z Meksykiem „wielkiego, pięknego muru”. Większość nie brała jego słów na serio, aż do teraz.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w Wenezueli staje się kolejnym frontem nowej zimnej wojny między Rosją i Waszyngtonem

  Rewolucja w Wenezueli staje się kolejnym frontem nowej zimnej wojny między Rosją i Waszyngtonem

  Rewolucja w Wenezueli stała się już kolejnym frontem nowej zimnej wojny między Rosją i Waszyngtonem

  czytaj więcej

 • Maduro ostrzega Trumpa przed "powtórką z Wietnamu"

  Maduro ostrzega Trumpa przed "powtórką z Wietnamu"

  Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "powtórką z Wietnamu" dla Amerykanów, jeśli władze w Waszyngtonie zdecydują się na "brudny imperialistyczny spisek", by obalić obecne władze w Caracas.

  czytaj więcej

 • Czekanie na recesję: Amerykańska klasa średnia w 10 lat po globalnym kryzysie

  Czekanie na recesję: Amerykańska klasa średnia w 10 lat po globalnym kryzysie

  Minęło dziesięć lat od globalnego kryzysu finansowego i wskaźniki makroekonomiczne wskazywałyby, że „było, minęło”. To, kiedy przyjdzie następny kryzys, rozpala wyobraźnię ekonomistów, którzy wciąż nie wahają się prognozować. A poglądów na źródła nowego kryzysu jest tyle, ilu prognozujących. Samo jego nadejście nie budzi jednak szczególnych wątpliwości: cykliczne recesje spotykają rozwinięte gospodarki co 5 do 12 lat, choć naturalnie kolejne tego typu wydarzenia różnią się intensywnością i czasem trwania. Skoro następna recesja już się szykuje, może warto spojrzeć, jak na tle ogólnych wskaźników ma się ta grupa, którą poprzedni kryzys poharatał jako pierwszą: amerykańska klasa średnia.

  czytaj więcej

 • Gospodarka w skrócie

  Gospodarka w skrócie

  Każdy ma pracę. Liczba bezrobotnych w Polsce spadła w grudniu poniżej 600 tys. – wynika z danych Eurostatu, unijnego biura statystycznego. Stopa bezrobocia liczona według unijnej metodologii utrzymała się na poziomie 3,5 proc. Lepszy wynik od nas notowały w końcówce minionego roku jedynie Czechy (2,1 proc.) i Niemcy (3,3 proc.). Niskie bezrobocie może jednak oznaczać napięcia na rynku pracy. „W IV kw. 2018 r. wzrosły odsetki przedsiębiorstw sygnalizujących nasiloną presję płacową i problem braku pracowników” – podał Narodowy Bank Polski w raporcie z badania koniunktury w firmach. Żądania płacowe łagodził dotąd napływ pracowników z zagranicy. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika jednak, że w IV kw. 2018 r. zatrzymał się wzrostowy trend, jeśli chodzi o liczbę Ukraińców ubezpieczonych w ZUS.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników