agencja rynku rolnego

Agencja Rynku Rolnego (ARR) – państwowa osoba prawna, powstała w czerwcu 1990. Od 1 maja 2004 roku jest agencją płatniczą Unii Europejskiej i działa zgodnie z prawodawstwem unijnym.


 • Przekształcenia pracodawcy nie usprawiedliwiają dyskryminacji

  Przekształcenia pracodawcy nie usprawiedliwiają dyskryminacji

  Źródłem sprawy był pozew, jaki złożył przeciwko Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR) były pracownik Agencji Nieruchomości Rolnych, zlikwidowanej wskutek utworzenia KOWR. Ośrodek powstał jako rządowa agencja, przejmując zadania istniejących wcześniej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz część zadań Agencji Rynku Rolnego. Powołano także czasowy urząd pełnomocnika Ministra Rolnictwa ds. utworzenia ośrodka. Jego zadaniem było także zatrudnianie pracowników w KOWR. Znaleźć tam pracę mieli też byli pracownicy ANR i ARR. Jednak zgodnie z art. 51 przepisów wprowadzających ustawę o KOWR tym, którzy odmówili przyjęcia propozycji pracy w nowotworzonym ośrodku lub nie złożyli oświadczenia o zamiarze zatrudnienia tam, jak również tym, którzy do końca maja 2017 r. nie dostali takiej propozycji, stosunki pracy, zgodnie z przepisami wprowadzającymi, wygasały.

  czytaj więcej

 • Ardanowski: Wyciśnięcie ziemi to nie synonim nowoczesności [WYWIAD]

  Ardanowski: Wyciśnięcie ziemi to nie synonim nowoczesności [WYWIAD]

  Warto płacić, gdy ktoś dostarcza produkty poszukiwane przez konsumentów. Dopłacanie tylko do filozofii życia w zgodzie z naturą to absurd – chcesz, to żyj jak św. Franciszek, ale nie za publiczne pieniądze. Przez te błędne unijne rozwiązania dochodziło do sytuacji, w których na setkach hektarów powstawały słynne sady orzechowe - mówi Jan Ardanowski, minister rolnictwa, w wywiadzie przeprowadzonym przez Christiophe'a Rabatela, Prezesa Carrefour Polska w ramach projektu DGP "Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości".

  czytaj więcej

 • USA-Chiny: Chwilowe zawieszenie broni?

  USA-Chiny: Chwilowe zawieszenie broni?

  W piątek chińscy negocjatorzy zawarli w Waszyngtonie wstępne porozumienie w sprawie zakończenia toczącej się od ponad dwóch lat wojny handlowej, ale decyzje w sprawie konkretów jeszcze nie zapadły

  czytaj więcej

 • USA: Spadki na giełdach po opublikowaniu wyników sprzedaży detalicznej

  USA: Spadki na giełdach po opublikowaniu wyników sprzedaży detalicznej

  Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi spadkami po gorszych od oczekiwań wynikach sprzedaży detalicznej w USA za wrzesień. W centrum uwagi inwestorów znajdują się ostateczne rezultaty negocjacji handlowych na linii USA-Chiny.

  czytaj więcej

 • Historia procesu Mirosława Ciełuszeckiego. "Ta sprawa to przykład opresyjności państwa wobec przedsiębiorców"

  Historia procesu Mirosława Ciełuszeckiego. "Ta sprawa to przykład opresyjności państwa wobec przedsiębiorców"

  Sąd: oskarżeni wydrenowali spółkę. Były minister gospodarki: ta sprawa to przykład opresyjności państwa wobec przedsiębiorców. Proces Mirosława Ciełuszeckiego trwał ponad 17 lat.

  czytaj więcej

 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • Koronawirus. Chiny zakazały handlu dzikimi zwierzętami w związku z epidemią

  Koronawirus. Chiny zakazały handlu dzikimi zwierzętami w związku z epidemią

  Chińskie władze zakazały w całym kraju handlu dzikimi zwierzętami na targach, w supermarketach, restauracjach i platformach handlu elektronicznego z powodu wybuchu koronawirusa, który w Państwie Środka spowodował już śmierć 56 osób.

  czytaj więcej

 • Epitafium dla globalizacji. Nadszedł czas destrukcji starego ekonomicznego porządku

  Epitafium dla globalizacji. Nadszedł czas destrukcji starego ekonomicznego porządku

  Brexit czy wojny handlowe między USA i Chinami to żar, który tlił się pod światowym gospodarczym porządkiem. Pandemia będzie jak benzyna, która może zamienić go w pożar.

  czytaj więcej

 • Klementewicz: Jak trwoga, to do państwa [OPINIA]

  Klementewicz: Jak trwoga, to do państwa [OPINIA]

  Zmagania z pandemią SARS-CoV-2 dowodzą, że państwo pozostało jedyną sprawną instytucją działającą w czasie zagrożenia. To dzięki jego dyspozycjom można wykorzystać organizacyjne i materialne zasoby społeczeństw do walki z koronawirusem. A dodatkowo udało mu się przywrócić ducha współpracy oraz solidarności obywateli.

  czytaj więcej

 • Rolnicy boją się o brak rąk do pracy przy zbiorach

  Rolnicy boją się o brak rąk do pracy przy zbiorach

  Czas oczekiwania na wydanie wiz oraz kwarantanna – to w tej chwili największe zmartwienia producentów rolnych nie tylko w Polsce

  czytaj więcej

 • Otwarcie rynku ziemi sprawdzianem dla Ukrainy

  Otwarcie rynku ziemi sprawdzianem dla Ukrainy

  Pomimo licznych spekulacji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obrocie ziemią rolną. Po raz pierwszy od 18 lat po słowie nastąpiły czyny.

  czytaj więcej

 • Ardanowski: Ułatwiamy rolnikom zatrudnianie pracowników zagranicznych

  Ardanowski: Ułatwiamy rolnikom zatrudnianie pracowników zagranicznych

  Wprowadzono szereg rozwiązań, które mają ułatwić rolnikom zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy - podkreślał w czwartek minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. Szefowa MRPiPS Marlena Maląg mówiła, że urzędy pracy będą wspierać rolników w zatrudnianiu w gospodarstwach.

  czytaj więcej

 • Czy grozi nam powtórka z upadku PGR-ów?

  Czy grozi nam powtórka z upadku PGR-ów?

  Społeczne konsekwencje ograniczania sektora produkcji rolnej były tematem dyskusji, do której zaprosiliśmy resort rolnictwa, organizacje zrzeszające rolników wielkoobszarowych, indywidualnych oraz ekonomistów i ekspertów zajmujących się tematyką rolną. W następnym odcinku naszego cyklu napiszemy o ekonomicznych skutkach dla rolnictwa i całej branży spożywczej w Polsce

  czytaj więcej

 • Jeśli wielkie gospodarstwa znikną, ucierpi gospodarka

  Jeśli wielkie gospodarstwa znikną, ucierpi gospodarka

  150 z 409 działających w Polsce spółek rolniczych, a więc wielkich gospodarstw użytkujących po ponad tysiąc hektarów, może zniknąć z rynku na skutek przepisów wprowadzonych w 2011 r. Nie zdecydowały się one oddać do państwowych zasobów 30 proc. użytków dzierżawionych od Skarbu Państwa, licząc na zmianę przepisów. W efekcie, wraz z wygasaniem umów, będą tracić prawo do użytkowania ziemi. Ta będzie przydzielana rolnikom indywidualnym, ponieważ docelowy model rolnictwa w Polsce ma być oparty na gospodarstwach rodzinnych.

  czytaj więcej

 • Szansa na dwa unijne budżety dla Polski [WYWIAD]

  Szansa na dwa unijne budżety dla Polski [WYWIAD]

  - Z Funduszu Odbudowy mamy dostać jako kraj ok. 64 mld euro, czyli mniej więcej tyle samo, ile z polityki spójności - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników