administracji państwowej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu administracji państwowej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące administracji państwowej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Radwan: Nie konserwujmy urzędniczego PRL-u

  Radwan: Nie konserwujmy urzędniczego PRL-u

  Ustawa z 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych jest takim samym reliktem poprzedniego systemu jak Karta nauczyciela. Obecna władza wyłącznie źle wspomina czas PRL-u, ale jakoś dziwnym trafem nie chce zmierzyć się z przepisami z tamtej epoki. O ile jeszcze jestem w stanie zrozumieć, że likwidowanie karty może rozzłościć nauczycieli, o tyle nie mogę pojąć, dlaczego posłowie PiS nie chcą zlikwidować ustawy o pracownikach urzędów państwowych, tylko chcą ją znowelizować – zmiana ma polegać na wprowadzeniu mechanizmu powołania dla dyrektorów departamentów i biur, do których stosuje się ustawę z 1982 r. 

  czytaj więcej

 • Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

  Potrzebne nam są wolne związki zawodowe

  Niektórzy zwolennicy wolnego rynku z chęcią wysłaliby „zawodowe związki na Powązki”, czyli na cmentarz historii. Niesłusznie. Bo ich działalność nie musi być z definicji warcholstwem ani cyniczną walką o przywileje. Są także inne ciekawe modele związków zawodowych. Całkowicie wyjątkowy jest model japoński. Tam związki doprowadziły do sytuacji, w której z jednej strony wywalczyły dożywotnią gwarancję zatrudnienia (choć nie ma ona charakteru formalnego), z drugiej stały się siłą działającą raczej na poziomie politycznym, a nie oddolnym.

  czytaj więcej

 • Reforma wymiaru sprawiedliwości: System pomocy prawnej dla osób niezamożnych [OPINIA]

  Reforma wymiaru sprawiedliwości: System pomocy prawnej dla osób niezamożnych [OPINIA]

  W związku z planami zmian w wymiarze sprawiedliwości, jako praktykujący adwokat postanowiłem przedstawić publicznie moje oczekiwania, dodatkowo wskazując źródła oszczędności dla Skarbu Państwa. Zamiast dwóch kulejących i drogich systemów państwowych - sądowej i przedsądowej pomocy prawnej – widziałbym raczej wprowadzenie jednego systemu pomocy prawej dla osób niezamożnych, opartego wyłącznie na usługach profesjonalistów bazując na ubezpieczeniu ochrony prawnej - pisze mecenas Grzegorz Prigan.

  czytaj więcej

 • Powstanie CERT Narodowy - odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo Polski

  Powstanie CERT Narodowy - odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo Polski

  Szybka wymiana informacji o zagrożeniach między państwowymi i prywatnymi instytucjami to kluczowe zadanie CERT-u Narodowego, czyli instytucji, która ma czuwać nad cyberbezpieczeństwem Polski. Instytucja ta zostanie powołana 4 lipca.

  czytaj więcej

 • Rewolucja w zdrowiu według Radziwiłła: Likwidacja NFZ, darmowe leczenie dla wszystkich [WYWIAD]

  Rewolucja w zdrowiu według Radziwiłła: Likwidacja NFZ, darmowe leczenie dla wszystkich [WYWIAD]

  -  Docelowo o prawie 40 proc. powinny się zwiększyć nakłady na służbę zdrowia, tak by pacjenci odczuli zmianę. Priorytetem jest zapewnienie wszystkim dostępu do leczenia - uważa Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

  czytaj więcej

 • Ułatwienia dla firm: Nowe prawo w rękach urzędników

  Ułatwienia dla firm: Nowe prawo w rękach urzędników

  DEBATA Gruntowna nowelizacja procedury administracyjnej, szersze przyzwolenie na digitalizację akt pracowniczych czy wprowadzenie ułatwień dla wierzycieli. To tylko niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Rozwoju w ramach pakietu 100 zmian dla firm. Pojawia się jednak pytanie, czy nie jest tak, że największym problemem nie są wcale złe przepisy, lecz ich niewłaściwe stosowanie

  czytaj więcej

 • Słowik: Profesjonalista. Z biznesową przeszłością

  Słowik: Profesjonalista. Z biznesową przeszłością

  Wszyscy chcemy mieć profesjonalnych urzędników, a nie politycznych nominatów na kluczowych stanowiskach. A gdy już się pojawia fachowiec, obrzucamy go błotem za to, że nie jest życiowym nieudacznikiem.

  czytaj więcej

 • Waszczykowski: Teraz to NATO wchodzi do Polski

  Waszczykowski: Teraz to NATO wchodzi do Polski

  - To Rosja prowadzi już trzecią wojnę w tej dekadzie i pokazuje konfrontacyjne zachowania– mówi Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.

  czytaj więcej

 • Szulc: Nikomu nie zależy, żeby szpitale przestały generować straty

  Szulc: Nikomu nie zależy, żeby szpitale przestały generować straty

  PiS, zakazując prywatyzacji szpitali, walczy z rzeczywistością, której nie ma. Bo problemem nie jest dzika prywatyzacja, lecz zadłużenie placówek. A to byłoby mniejsze, gdyby w 2011 r. udało się nam w Sejmie przeforsować obowiązkową komercjalizację lecznic.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorca nie zapłaci, gdy fiskus zmieni zdanie

  Przedsiębiorca nie zapłaci, gdy fiskus zmieni zdanie

  Koniec z dopłacaniem podatków, ceł czy innych danin za pięć lat wstecz, gdy urzędnicy zaczną po nowemu interpretować przepisy. W praworządnym państwie prawa to niedopuszczalne – uważa resort rozwoju.

  czytaj więcej

 • Emerytalny wdowi grosz. Coraz więcej świadczeń poniżej gwarantowanego poziomu

  Emerytalny wdowi grosz. Coraz więcej świadczeń poniżej gwarantowanego poziomu

  W ostatnich pięciu latach liczba seniorów z minimalnymi świadczeniami z ZUS spadła o 44 tys. Nie ma się jednak z czego cieszyć: coraz więcej osób otrzymuje wypłaty poniżej gwarantowanego teoretycznie poziomu 880 zł. Rosnąca liczba emerytur jeszcze niższych niż te minimalne jest kolejnym argumentem za nieobniżaniem wieku przejścia w stan spoczynku.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników