administracji państwowej

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu administracji państwowej. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące administracji państwowej.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kiedy można ulżyć dłużnikom

  Kiedy można ulżyć dłużnikom

  Rozpatrywanie wniosków o udzielenie ulg w spłacie zobowiązań publicznoprawnych sprawia urzędnikom nie lada trudności. Nie tylko dlatego, że w toku ich załatwiania stykają się z ludzkimi dramatami finansowymi, rodzinnymi czy też zdrowotnymi. Chodzi przede wszystkim o to, że tego typu sprawy są rozstrzygane w ramach uznania administracyjnego, a to oznacza brak ścisłych kryteriów podejmowania decyzji i dużą odpowiedzialność, by konkretnym rozstrzygnięciem nie skrzywdzić wnioskodawcy.

  czytaj więcej

 • Eksperci: Model opieki psychiatrycznej wymaga zmian

  Eksperci: Model opieki psychiatrycznej wymaga zmian

  Opieka psychiatryczna w Polsce wymaga reformy; skala potrzeb jest olbrzymia, a nierozwiązane problemy generują poważne skutki zarówno dla konkretnych osób i ich bliskich jak również dla budżetu państwa – wskazywano podczas wtorkowej konferencji w biurze RPO.

  czytaj więcej

 • Uzdrowiskowy bunt w sprawie smogu. Gminy twierdzą, że system pomiaru fałszuje wyniki

  Uzdrowiskowy bunt w sprawie smogu. Gminy twierdzą, że system pomiaru fałszuje wyniki

  Gminy twierdzą, że obecny system pomiaru jakości powietrza w Polsce fałszuje wyniki i jest dla nich krzywdzący. Domagają się też kar dla osób, które używają własnych mierników i potem straszą ludzi.

  czytaj więcej

 • Wróbel: Sztandar państwa kontroli

  Wróbel: Sztandar państwa kontroli

  Kolejne posunięcia wzmacniające instytucje państwowe kosztem obywatela czy samorządów, a zarazem konstytuujące te instytucje jako partyjne stanowią doskonały przepis na rewanż. Kiedy opozycja wygra, tak „odzyskane państwo” będzie mogło represjonować nie tylko dyrektorów szkół, członków zarządów spółek, redaktorów, dyrektorów szpitali, sędziów i samorządowców, lecz także przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Kukiz'15 chce upublicznienia rejestrów umów przez jednostki sektora finansów publicznych

  Kukiz'15 chce upublicznienia rejestrów umów przez jednostki sektora finansów publicznych

  Obowiązek upublicznienia rejestrów umów cywilnoprawnych przez wszystkie jednostki sektora finansów publicznych, zakłada projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, autorstwa Kukiz'15. Projekt zostanie złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

  czytaj więcej

 • Tejchman: Protekcjonizm a sprawa Polska

  Tejchman: Protekcjonizm a sprawa Polska

  Trudno o zgodę w sprawie wolnego handlu. Na szczycie G20 w niemieckim Baden-Baden widać było wyraźny zwrot w kierunku protekcjonizmu. To dowód na to, że nowa amerykańska administracja poważnie traktuje przedwyborcze obietnice Donalda Trumpa, który zobowiązał się do ograniczenia ogromnego deficytu handlowego i ochrony amerykańskich miejsc pracy. Co więcej, Stany Zjednoczone nie są osamotnione. Co prawda kraje, których gospodarki opierają się na eksporcie – takie jak Chiny i Niemcy – nadal są czempionami globalizacji, ale już Japonia czy Francja niuansują swoje stanowisko.

  czytaj więcej

 • Trump zwalnia hurtem: Nowi ludzie do nowych priorytetów

  Trump zwalnia hurtem: Nowi ludzie do nowych priorytetów

  „Prawdopodobnie najbardziej bezprecedensowe” zmiany kursu amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości zaczęły się od hurtowego pożegnania z prokuratorami wysokich szczebli mianowanymi przez poprzednika Donalda Trumpa.

  czytaj więcej

 • Interpretacje czyli jak stosować prawo podatkowe

  Interpretacje czyli jak stosować prawo podatkowe

  Od 1 marca 2017 roku wydawaniem interpretacji indywidualnych zajmuje się dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Jak w realiach Krajowej Administracji Skarbowej rozwiewać wątpliwości w prawie podatkowym?

  czytaj więcej

 • Minister Jurgiel broni hodowli zwierząt futerkowych. Ale argumenty ma słabe [Polemika]

  Minister Jurgiel broni hodowli zwierząt futerkowych. Ale argumenty ma słabe [Polemika]

  Minister rolnictwa nie widzi powodu, by zakazać hodowli zwierząt na futra. W odpowiedzi na interpelację posła Józefa Lassoty powołuje się na domniemaną rolę ekonomiczną ferm i… listy od zagranicznych firm. Obywatele ferm nie chcą, a minister, hodowcy i podmioty z zagranicy tak?

  czytaj więcej

 • GIODO: Dane niezaszczepionych dzieci mogą być udostępnianie sanepidowi

  GIODO: Dane niezaszczepionych dzieci mogą być udostępnianie sanepidowi

  Podmioty lecznicze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek przekazywania danych osobowych niezaszczepionych pacjentów powiatowym inspektorom sanitarnym, zobowiązują je do tego przepisy - informuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników